PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czego oczy nie widzą, to... zobaczy dron

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 lut 2016 17:04

Czego oczy nie widzą, to... zobaczy dron Badania termowizyjne Sodexo

Nowoczesne technologie w branży Facility Management to szansa nie tylko na optymalizację kosztów, ale także na uproszczenie i przyśpieszenie realizacji wielu zadań. Przykładem jest Sodexo, które do oceny budynków wykorzystuje drony z kamerami termowizyjnymi.

REKLAMA

Standardowa kontrola budynków biurowych, magazynów czy obiektów przemysłowych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest czasochłonnym procesem. Zajmuje kilka godzin oraz jest poprzedzona nawet kilkutygodniowymi ustaleniami i zdobywaniem odpowiednich pozwoleń na realizację badania. Dron Sodexo wyposażony w odpowiednie urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie, skraca czas diagnostyki do kilkudziesięciu minut, a także eliminuje konieczność zyskiwania stosownych uprawnień oraz długotrwałego przygotowywania.

Ten sterowany drogą radiową, lekki i niewielki sprzęt może być używany wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć lub tam gdzie do tej pory stosowane były dźwigi, rusztowania czy wysięgnik. Start, lot po wcześniej ustalonej trasie oraz lądowanie bezzałogowca w wyznaczonym miejscu mogą być kontrolowane przez jednego operatora lub odbywać się automatycznie. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej połączonej z modułem GPS, podczas lotu dron tworzy mapę z rozkładem temperatur. Cały pomiar wykonywany jest radiometrycznie co oznacza, że na termogramie specjaliści mogą odczytać temperaturę w dowolnym punkcie, a także dokładnie zlokalizować miejsce po współrzędnych GPS.

Na podstawie map oraz zdjęć termograficznych, eksperci Sodexo są w stanie szczegółowo przeanalizować stan izolacji termicznej nieruchomości, zlokalizować niewidoczne elementy konstrukcyjne mające wpływ na występowanie mostków termicznych, określić umiejscowienia oraz rodzaje zawilgoceń, sprawdzić funkcjonowanie ciągów wentylacyjnych, miejsc przepływu powietrza, a także wykryć nieprawidłowości w działaniu systemów grzewczych. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną wykorzystywany jest również do inspekcji obiektów przemysłowych, takich jak kominy, chłodnie kominowe, rurociągi, wieże ciśnień czy zbiorniki. 

- W Sodexo stale śledzimy nowości technologiczne pojawiające się na rynku, bacznie obserwujemy inne branże i analizujemy jakie rozwiązania mogą usprawnić naszą pracę oraz obniżyć koszty w ramach szerokiego zakresu usług facility management. Pomysł wykorzystania drona zrodził się w Polskim oddziale firmy i tutaj został pilotażowo wdrożony. Dron usprawnił i ułatwił wiele codziennych zadań realizowanych na terenie zarządzanych przez Sodexo nieruchomości – mówi Norbert Ślusarczyk, dyrektor Usług Technicznych z Sodexo Polska On-site Services.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA