PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deficyt rąk do pracy coraz bardziej odczuwalny. Co zmienią nowe przepisy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 14 lis 2017 11:40

Deficyt rąk do pracy coraz bardziej odczuwalny. Co zmienią nowe przepisy Fot. Shutterstock
REKLAMA

Doraźna pomoc

W restauracjach Kuchnia za ścianą 60 procent załogi stanowią panie z Ukrainy. Zjawisko napływu imigrantów jest w ogólnym ujęciu oceniane jako korzystne. Eksperci zauważają jednak, że stanowi ono tylko pomoc doraźną.

- Trudno zatrzymać negatywne tendencje demograficzne w naszym kraju. Potrzebujemy przynajmniej 4,5 mln osób w wieku produkcyjnym, a wszyscy Ukraińcy deklarujący w badaniach opinii chęć wyjazdu do Polski to 4 mln osób – mówi Piotr Arak, menedżer w Zespole Analiz Ekonomicznych Deloitte.

Krzysztof Inglot z Personnel Service podkreśla, że pracownicy z Ukrainy już teraz stanowią ogromne wsparcie dla polskich pracodawców, ale w związku z tym, że uproszczona procedura ich zatrudniania pozwala im pracować tylko przez sześć miesięcy w ciągu roku, stanowią oni raczej doraźne, a nie trwałe rozwiązanie problemów kadrowych. - Żeby to się zmieniało należałoby tak dostosować przepisy, aby Ukraińcy mogli zostawać u nas na 2-3 lata. Wtedy pracodawcy odczują prawdziwą zmianę - mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Zmiany... do zmiany

Pierwszego styczna zmienią się przepisy dotyczące pracy cudzoziemców w Polsce. W życie wejdzie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadza ona zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w branżach rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki.

- Przepisy nie zmienią znacząco sytuacji na rynku pracy – mówi ekspert firmy doradczej Deloitte Piotr Arak. – Nowe regulacje mają swoje plusy i minusy. Z jednej strony dla tych trzech sektorów rolnego, ogrodniczego i turystycznego wydłuża się okres, na który pracownicy mogą przyjechać z 6 do 8 miesięcy, z drugiej strony nakłada się na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Pracodawca będzie musiał zrobić test rynku pracy i uzyskać dodatkowe zezwolenia oraz uiścić dodatkowe opłaty. W innych częściach gospodarki pozostają tzw. oświadczenia, co oznacza, że na 6 miesięcy nadal możemy do innych sektorów pozyskiwać pracowników na dotychczasowych zasadach, choć będziemy musieli ich rejestrować w momencie, gdy przyjadą do Polski.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA