PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deficyt rąk do pracy coraz bardziej odczuwalny. Co zmienią nowe przepisy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 14 lis 2017 11:40

Deficyt rąk do pracy coraz bardziej odczuwalny. Co zmienią nowe przepisy Fot. Shutterstock
REKLAMA

- To kolejne utrudnienie – komentuje Waldemar Grochowski, prezes firmy Arche. - Powinniśmy otworzyć granice jak najszerzej, umożliwiać tym ludziom w szybkim czasie wyrabiać obywatelstwa by mogli całymi rodzinami przyjeżdżać do naszego kraju. Potrzebni nam są ludzie do pracy a Ukraińcy to bardzo zaangażowani pracownicy. Chcielibyśmy żeby oni pracowali u nas dłużej, żeby mogli awansować, jeździć na szkolenia.

Nowe przepisy zwiększają też wysokość kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców do nawet 30 tysięcy złotych.

W poszukiwaniu rąk do pracy

- Deficyt wykwalifikowanych kandydatów jest coraz bardziej dokuczliwy. Wiele firm przyciąga pracowników ze Wschodu i jest to rozwiązanie niezbędne do wypełnienia bieżących potrzeb rekrutacyjnych. Jednak długoterminowo należy rozważyć również inne kierunki migracji – uważa Rafał Żukowski, ekspert w obszarze nieruchomości.

Coraz więcej firm rozważa pozyskiwanie na szerszą skalę pracowników z innych krajów z poza Unii Europejskiej. Możliwość pracy na podstawie uproszczonej procedury mają poza Ukraińcami, obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2017 roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Białorusinom potroiła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Z badania „Barometr imigracji zarobkowej” firmy Personnel Service wynika, że w tym momencie obywateli Białorusi zatrudnia 4 proc. przedsiębiorstw, a w dużych firmach 8 proc. Analizy jednoznacznie potwierdzają, że zwiększone zainteresowanie pracownikami z tego kraju, w najbliższym czasie będzie nadal rosło. Udział obywateli innych narodowości takich jak mołdawska, gruzińska czy armeńska jest marginalny i wynosi mniej niż 0,2 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA