PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dwa chude lata przed polskim budownictwem

  • wnp.pl
  • 04 lut 2013 20:11

Dwa chude lata przed polskim budownictwem

2013 rok będzie trudny dla większości spółek budowlanych ze względu na spadające marże, ograniczoną podaż nowych projektów oraz negatywne nastawienie do branży ze strony sektora finansowego - podkreślono w opublikowanym niedawno raporcie Millennium DM.

REKLAMA

W raporcie podkreślono, że po rekordowych pod względem wartości rynku budowlanego latach 2011-2012, sektor budowlany czekają dwa chudsze lata z dwucyfrowymi spadkami wartości rynku.

- Szacujemy, iż wartość rynku budowlanego w 2012 r. osiągnęła wartość 95 mld zł, jednak szczyt aktywności budowlanej przypadł na pierwsze półrocze, kiedy pośpiesznie kończono inwestycje związane z Euro 2012. W 2013 r. prognozujemy spadek wartości rynku budowlanego o 14 proc. do 82 mld zł i obniżenie wartości rynku o kolejne 8 proc. w 2014 r. - napisano w raporcie.

Dodano, że największe spadki w 2013 r. odnotuje segment budownictwa drogowego, który był największym beneficjentem środków z UE w perspektywie finansowej 2008-2014 r.

- Pomimo, iż w wyniku upadłości generalnych wykonawców część planowanych wydatków została przeniesiona z 2012 r. na następny rok, to wartość tego segmentu budownictwa spadnie według naszych prognoz w 2013 r. o 30 proc. - do 18 mld zł. Jednak prawdziwe tąpnięcie na tym rynku nastąpi dopiero w 2014 r., kiedy wartość prac wyniesie 10 mld zł - wskazano.

- Ogromna konkurencja o kontrakty drogowe przełożyła się na oferty odbiegające nawet o 50 proc. od kosztorysów inwestora, co wraz ze wzrostem cen materiałów budowlanych i brakiem doświadczenia większości graczy doprowadziło do ogromnych strat, które stały się udziałem prawie wszystkich graczy, za wyjątkiem wyspecjalizowanych podmiotów jak Budimex - wskazano również.

Drugim największym beneficjentem środków unijnych jest segment budownictwa kolejowego. Jednak inwestor na rynku kolejowym (PKP PLK) do 2012 r. nie był w stanie zorganizować odpowiedniej ilości przetargów.

- Dlatego w 2012 r. wartość przeprowadzonych prac na kolejach według szacunków Millennium DM wyniosła jedynie 3,9 mld zł wobec planów na poziomie 6-7 mld zł. W 2012 r. nastąpiło przyspieszenie procedur przetargowych, co powinno przełożyć się na wzrost rynku o 87 proc. w bieżącym roku.

- Większość firm, które zaciekle rywalizowały o projekty drogowe próbuje obecnie swoich sił na torach i do przetargów dopuszczanych jest często powyżej dziesięciu podmiotów. Dodatkowo w dotychczas rozstrzygniętych przetargach najlepsza złożona oferta średnio o 35 proc. odbiega w dół od kosztorysu PLK, co rodzi uzasadnione obawy o dochodowość tych projektów - stwierdzono w raporcie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA