PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2015: Budowlańcy dalecy od hurraoptymizmu

  • wnp.pl
  • 27 kwi 2015 11:31

Pamięć o kryzysie oraz wciąż wysoki poziom ryzyka sprawia, że budowlańcy z dystansem podchodzą do formułowania bardzo optymistycznych prognoz na najbliższe lata. Nawet w obliczu rynku wartego setki miliardów złotych.

REKLAMA

O perspektywach branży mówiono podczas debaty "Budownictwo", która odbyła się w ramach siódmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Koniunktura się rozkręca

Maciej Marciniak, prezes Górażdże Beton oraz p.o. prezesa Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego, zaznaczył, że poprawiającą się koniunkturę w budownictwie widać po rosnącej sprzedaży cementu.

W 2014 r. wzrosła ona o ok. 1 mln ton - do 15,6 mln ton. W 2015 r. spodziewany wynik to co najmniej 16 mln ton. W kolejnych latach producenci oceniają, że realny będzie powrót do rekordowych poziomów sprzedaży z 2011 r., gdy nabywców znalazło ok. 19 mln ton cementu.

Marciniak podkreślił, że dla producentów betonu towarowego niezmiennym problemem pozostają niskie ceny, które są m.in. pochodną bardzo konkurencyjnego rynku, na którym działa blisko 1000 wytwórni betonu.

Niskie ceny to również zmartwienie dla kopalni kruszyw. W opinii Marciniaka, zarówno producenci betonu towarowego, jak i kruszyw, oczekiwaliby wzrostu cen swoich wyrobów o ok. 10 proc.

Niepewność w zakresie długoterminowych perspektyw dla cementowni stwarza natomiast polityka klimatyczna Unii Europejskiej, a także związane z nią koszty praw do emisji CO2.

Do tego dochodzą też wysokie koszty energii. W efekcie na wschodnich i północnych obrzeżach UE powstają nowe cementownie, które w przyszłości będą mogły eksportować na unijne rynki znacznie tańszy produkt.

Miliardy na budownictwo

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, wskazał, że w najbliższych 7-8 latach sektor budowlany może spodziewać się inwestycji o wartości ok. 330 mld zł, czyli średnio ok. 40 mld zł rocznie.

Główny udział będą miały projekty drogowe, zaplanowane przez GDDKiA - aż 93 mld zł. Według zapowiedzi zamawiających, na budowę nowych mocy energetyka ma wydać 54 mld zł, a na sieci następne 42 mld zł.

Jak wskazał Blocher, na modernizację i rewitalizację szlaków kolejowych może trafić ok. 46 mld zł, choć ta kwota - z uwagi na opóźnienia w rozpisywaniu nowych przetargów - nie jest przesądzona.

Istotne dla budowlańców będą też m.in. projekty w sektorze gazowym, które są szacowane na ok. 20 mld zł. Ponadto wiele pozostało do zrobienia w zakresie ochrony środowiska, w tym m.in. budowy spalarni odpadów.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA