PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Polskie budownictwo wpadło w spiralę śmierci

  • wnp.pl
  • 20 maj 2013 11:18

W trudnych czasach dla polskiego budownictwa spółki szukają pomysłów na to, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Z drugiej strony przedstawiciele branży podkreślają, że bez zmiany zasad gry i przestrzegania elementarnej etyki w biznesie budownictwu trudno będzie wydostać się ze swoistej spirali śmierci, w której się znalazło.

REKLAMA

O kondycji polskiego budownictwa mówiono podczas dyskusji zatytułowanej „Sektor budowlany w Polsce", która odbyła się w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jednym z najlepszych mierników obecnej koniunktury w branży są dane dotyczące sprzedaży jednego z podstawowych materiałów budowlanych, czyli cementu. Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement, podkreślił, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r. sprzedano 2,8 mln ton cementu, co oznacza spadek o ponad 31 proc.

Zdaniem Balcerka, 2013 r. będzie bardzo trudny dla branży i poziom sprzedaży nie przekroczy 14,5 mln ton przy zdolnościach produkcyjnych polskich cementowni przekraczających 22 mln ton rocznie. Dla porównania w 2012 r. sprzedaż wyniosła 15,8 mln ton, a w 2011 r. było to niemal 19 mln ton.

Balcerek zaznaczył, że nawet w czasach największej koniunktury przemysł cementowy nie osiągał wysokich marż. Dodał, że w ostatnich latach koszty energii elektrycznej oraz cieplnej wzrosły po ok. 30 proc., podczas gdy cena samego cementu spadła o ok. 6 proc.

Prezes wskazał także, że obecnie średnie marże na sprzedaży cementu w Europie kształtują się na poziomie ok. 2,5 proc. W takiej sytuacji przemysł cementowy nie jawi się jako atrakcyjny sektor pod kątem inwestycji kapitału.

Balcerek podkreślił jednak, że długoterminowo zużycie cementu w Polsce znów powinno zacząć wzrastać, gdyż potrzeby związane z rozwojem infrastruktury transportowej i energetycznej, a także budownictwem mieszkaniowym wciąż pozostają ogromne.

Co ciekawe, nawet w szczycie boomu budowlanego, który przypadł na 2011 r., zużycie cementu w Polsce znacząco odbiegało o europejskiej średniej. Prezes Balcerek wskazał, że wówczas wynosiło ono w Polsce ok. 500 kg na mieszkańca wobec ok. 1000 kg w całej Europie.

Zaznaczył też, że średnie zużycie cementu na mieszkańca w krajach, które znajdują się w fazie rozwoju, powinno wynosić 500-800 kg. Tymczasem Polska tylko chwilowo otarła się o dolną granicę tego poziomu. Realizacja koniecznych w Polsce inwestycji powinna ponownie podnieść zużycie cementu - co najmniej do poziomu 500-600 kg na osobę.

Najwięcej ożywienia w sektor budowlany mogą tchnąć oczywiście inwestycje drogowe. Lech Witecki, p.o. szefa GDDKiA, zapowiedział, że w tym roku Dyrekcja zamierza ogłosić ponad 50 przetargów w ramach nowego budżetu unijnego na lata 2014-2020.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA