PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Polskie budownictwo wpadło w spiralę śmierci

  • wnp.pl
  • 20 maj 2013 11:18

W trudnych czasach dla polskiego budownictwa spółki szukają pomysłów na to, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Z drugiej strony przedstawiciele branży podkreślają, że bez zmiany zasad gry i przestrzegania elementarnej etyki w biznesie budownictwu trudno będzie wydostać się ze swoistej spirali śmierci, w której się znalazło.

REKLAMA

O kondycji polskiego budownictwa mówiono podczas dyskusji zatytułowanej „Sektor budowlany w Polsce", która odbyła się w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jednym z najlepszych mierników obecnej koniunktury w branży są dane dotyczące sprzedaży jednego z podstawowych materiałów budowlanych, czyli cementu. Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement, podkreślił, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r. sprzedano 2,8 mln ton cementu, co oznacza spadek o ponad 31 proc.

Zdaniem Balcerka, 2013 r. będzie bardzo trudny dla branży i poziom sprzedaży nie przekroczy 14,5 mln ton przy zdolnościach produkcyjnych polskich cementowni przekraczających 22 mln ton rocznie. Dla porównania w 2012 r. sprzedaż wyniosła 15,8 mln ton, a w 2011 r. było to niemal 19 mln ton.

Balcerek zaznaczył, że nawet w czasach największej koniunktury przemysł cementowy nie osiągał wysokich marż. Dodał, że w ostatnich latach koszty energii elektrycznej oraz cieplnej wzrosły po ok. 30 proc., podczas gdy cena samego cementu spadła o ok. 6 proc.

Prezes wskazał także, że obecnie średnie marże na sprzedaży cementu w Europie kształtują się na poziomie ok. 2,5 proc. W takiej sytuacji przemysł cementowy nie jawi się jako atrakcyjny sektor pod kątem inwestycji kapitału.

Balcerek podkreślił jednak, że długoterminowo zużycie cementu w Polsce znów powinno zacząć wzrastać, gdyż potrzeby związane z rozwojem infrastruktury transportowej i energetycznej, a także budownictwem mieszkaniowym wciąż pozostają ogromne.

Co ciekawe, nawet w szczycie boomu budowlanego, który przypadł na 2011 r., zużycie cementu w Polsce znacząco odbiegało o europejskiej średniej. Prezes Balcerek wskazał, że wówczas wynosiło ono w Polsce ok. 500 kg na mieszkańca wobec ok. 1000 kg w całej Europie.

Zaznaczył też, że średnie zużycie cementu na mieszkańca w krajach, które znajdują się w fazie rozwoju, powinno wynosić 500-800 kg. Tymczasem Polska tylko chwilowo otarła się o dolną granicę tego poziomu. Realizacja koniecznych w Polsce inwestycji powinna ponownie podnieść zużycie cementu - co najmniej do poziomu 500-600 kg na osobę.

Najwięcej ożywienia w sektor budowlany mogą tchnąć oczywiście inwestycje drogowe. Lech Witecki, p.o. szefa GDDKiA, zapowiedział, że w tym roku Dyrekcja zamierza ogłosić ponad 50 przetargów w ramach nowego budżetu unijnego na lata 2014-2020.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA