PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości

  • wnp.pl
  • 14 lip 2014 08:17

Na początku tego roku region Europy Środkowo-Wschodniej zaskoczył wysokim tempem wzrostu PKB. Analitycy podwyższyli, więc prognozy na rok 2014 dla całego regionu Europy Środkowej w tym dla Polski. Analitycy zwracają też uwagę na spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, sektor nieruchomości, niektóre banki, a także akcje przedsiębiorstw w branży produkcji przemysłowej.

REKLAMA

- Prognozy te zostały w szczególności podwyższone dla Polski (o 0,2 punktu procentowego do 3,3 procent), Czech (o 0,3 punktu procentowego do 2,6 procent), Słowacji (o 0,5 punktu procentowego do 2,7 procent) i Węgier (o 0,7 punktu procentowego do 2,7 procent) - wynika z raportu dla Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej na III kwartał 2014 roku przygotowanego przez Raiffeisen Bank International AG (RBI).

W przypadku Słowenii poprawka ta wyniosła aż 1,5 punktu procentowego; spełnienie się tej prognozy oznaczałoby jednoprocentowy wzrost gospodarczy, czyli długo oczekiwany koniec recesji w tym kraju. Jeśli chodzi o region Europy Południowo-Wschodniej, to poprawa sytuacji w Rumunii w I kwartale 2014 roku okazała się tak znaczna, że analitycy mogli podwyższyć prognozę wzrostu PKB w 2014 roku o 1,2 punktu procentowego do 3,5 procent.

- W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnym zjawiskiem jest to, że motorem wzrostu gospodarczego jest w coraz większym stopniu popyt krajowy zarówno konsumpcja, jak i prywatne inwestycje. W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej stopa inflacji spadła do rekordowo niskiego poziomu. Oczekujemy jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji wzrośnie - ocenia Peter Brezinschek, główny analityk Raiffeisen Research, jednostki należącej do Raiffeisen Bank International AG.

Jeśli chodzi o politykę monetarną, to niska inflacja umożliwiła w niektórych krajach regionu obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Przy wyjątkowo ekspansywnej polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, który w przewidywalnej przyszłości będzie prawdopodobnie nadal zapewniać wysoką płynność, podstawowe stopy procentowe w regionie nie powinny się zmienić aż do początku 2015 roku. Natomiast na Węgrzech stopniowy spadek stóp procentowych obserwowany w ostatnich latach może tego lata ustabilizować się na poziomie 2,2 procent.

Analitycy Raiffeisen Research nie przewidują dalszych podwyżek stóp procentowych w Rosji, gdyż bank centralny wyhamował dewaluację rubla.

- Choć złagodzenie napięć między Ukrainą i Rosją wydaje się odległe w czasie, wpływ tego konfliktu na sytuację gospodarczą i rynki finansowe wyraźnie słabnie. Rynki w mniejszym stopniu reagują na ten konflikt, ale stałe zagrożenie blokuje inwestycje w regionie. Dlatego też musieliśmy jeszcze bardziej obniżyć prognozy dla obszaru WNP na bieżący rok i obecnie przewidujemy ujemne tempo wzrostu PKB: -0,3 procent w Rosji i -7,0 procent na Ukrainie - stwierdził Brezinschek.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA