PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Energooszczędność koniecznym etapem rozwoju inwestycji komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 lip 2013 13:24

Energooszczędność koniecznym etapem rozwoju inwestycji komercyjnych

Energooszczędność to nie chwilowa moda, lecz konieczność. Potrzeba redukcji zużycia energii w branży budowlanej w przypadku obiektów starających się o „zielony" certyfikat LEED ma wymiar bardzo praktyczny. Im mniejsze zużycie energii w takim budynku, tym większa szansa na uzyskanie wyższej punktacji w procesie certyfikacji - uważają eksperci firmy Pilkington.

REKLAMA

Poprawa efektywności energetycznej budynków komercyjnych i mieszkalnych to jedno z najważniejszych założeń sektora budowlanego na najbliższe lata. Rosnące ceny energii, zaostrzające się regulacje prawne, a także coraz większa świadomość inwestorów powodują, że energooszczędność staje się kluczową i najbardziej pożądaną cechą nowoczesnego budownictwa. Ograniczenie zużycia energii i redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery jest najistotniejszym kryterium oceny amerykańskiego systemu certyfikacji LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design), potwierdzającego spełnienie przez różnego typu obiekty określonych wymagań środowiskowych.

W kategorii Energia i atmosfera (stanowiącej jedną z pięciu głównych kategorii podlegających ocenie w certyfikacji LEED) w przypadku budynków nowych i poddawanych renowacji można uzyskać niemal 40% łącznej punktacji w procesie oceny budynku (tj. 35 na 110 punktów możliwych do zdobycia). Kategoria ta obejmuje 3 kryteria obligatoryjne (od których zależy, czy dany budynek będzie zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej) oraz 6 kryteriów dodatkowych (umożliwiających osiągnięcie wyższej punktacji).

Warunki obligatoryjne to wymagania zdefiniowane przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) w zakresie zainstalowania systemów odpowiedzialnych za dostarczanie energii zgodnie z projektem inwestora, spełnienia minimalnych wymagań charakterystyki energetycznej budynku oraz zarządzania systemami chłodzenia. Spośród pozostałych 6 kryteriów dodatkowych, najwięcej punktów - bo aż 19 z 35 możliwych do zdobycia w całej kategorii Energia i atmosfera, można uzyskać w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej". Ocenie podlega tu podniesienie poziomu wydajności energetycznej budynku w stosunku do normy podstawowej. Punkty można otrzymać w przypadku poprawy o więcej niż 12 proc. - w odniesieniu do nowych budynków lub 8 proc. - dla budynków poddawanych znaczącej renowacji, a ich ostateczna liczba zależy od uzyskanego poziomu poprawy.

W okresie letnim do obsługi systemów klimatyzacyjnych obiektów biurowych czy handlowych zużywa się znacznie więcej energii niż do ogrzania takich pomieszczeń zimą. Ilość energii koniecznej do chłodzenia budynku można zmniejszyć m.in. poprzez zastosowanie przeszkleń ze szkła przeciwsłonecznego. Zapewnia to z jednej strony zmniejszenie przepuszczalności energii słonecznej przenikającej do budynku (czyli ograniczenie współczynnika „g"), z drugiej zaś gwarantuje dostęp światła dziennego i dobrą izolacyjność cieplną.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA