PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Erbud zarabia na komercji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sie 2016 07:15

Erbud zarabia na komercji Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud

Firma Erbud niemalże podwoiła zysk netto - wynika ze sprawozdania za pierwszą połowę br. Największe sukcesy wiążą się z ekspansją w budownictwie komercyjnym.

REKLAMA

Grupa Erbud, jedna z 5 największych grup budowlanych w Polsce, opublikowała wyniki za pierwsze półrocze 2016 r. Skonsolidowany zysk netto z działalność kontynuowanej wzrósł o ponad 183,5 proc.  w porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r. i wyniósł 27,5 mln zł, choć z uwagi na jednorazowy wpływ transakcji Grupa zanotowała stratę netto (-8,2 mln zł). Zysk na działalności operacyjnej (EBIT) wzrósł o 108,8 proc. , i wyniósł 35,5 mln zł - z czego na rzecz Grupy przypada 28,1 mln zł, a 7,4 mln zł to udział w zysku podmiotu biorącego udział w przedsięwzięciu GWI.

Grupa znacząco poprawiła rentowność: marża brutto wzrosła o 2,5 p.p. do 3,5 proc., marża operacyjna o 1,5 p.p. do 3,6 proc., a marża netto o 1,6 p.p. do 2,8 proc. Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów (788 mln zł), czyli zbliżony do poziomu jaki odnotowano za taki sam okres w ub.r. (805,8 mln zł).

Najistotniejszym czynnikiem kształtującym wynik netto w I półroczu 2016 r. była wycena transakcji sprzedaży spółki Budlex.

Stabilne przychody Grupy Erbud w pierwszym półroczu 2016 r. to efekt silnej pozycji w budownictwie kubaturowym. Wypracowane przez Grupę wyniki na działalności zagranicznej odnotowały rekordowy wzrost o 60,5 proc. do ponad 130 mln zł. Na wielkość przychodów pozytywnie wpłynęły również wyniki segmentu budownictwa kubaturowego.

Decyzją zarządu Erbud koncentruje się na podstawowej działalności Grupy, czyli szeroko rozumianych usługach budowlano-montażowych, wykonywanych zarówno w systemie generalnego wykonawstwa jak i podwykonawstwa. Będąca w trakcie realizacji transakcja sprzedaży akcji spółki Budlex spowodowała spadek zysku netto do poziomu (-8,2 mln zł), jednak w konsekwencji starannie zaplanowanego procesu dezinwestycji w sektorze deweloperskim przyniesie ok. 47,5 mln zł pozytywnego cash flow w kolejnych kwartałach.

Grupa ustabilizowała koszty działalności operacyjnej. Koszt własny sprzedaży, koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu wyniosły łącznie 774 058 tys. zł i były o 1 proc. niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (785 287 tys. zł)

- Pierwsze półrocze zamknęliśmy z solidnymi wynikami. Satysfakcjonujące są zarówno przychody, marże jak, wysoki poziom zysku operacyjnego. To zasługa przede wszystkim naszego skutecznego działania na rynkach Europy Zachodniej. Pierwsze półrocze 2016 r. przyniosło nam rekordowy wynik na działalności zagranicznej – komentuje Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA