PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Etyka polskiego budownictwa

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2016 07:24

Etyka polskiego budownictwa Fot. Fotolia

Sytuacja robotników budowlanych jako najmniej docenianych uczestników procesu architektonicznego, aspekty etyczne związane z warunkami pracy i wypadkami na budowie - do tych kwestii nawiązuje projekt polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji.

REKLAMA

XV Międzynarodowa Wystawa Architektury, która dla publiczności będzie otwarta od soboty 28 maja do 27 listopada, odbywa się pod hasłem "Reporting from the Front", czyli raport z frontu robót budowlanych. Przedstawia między innymi społeczny wymiar architektury jako narzędzia poprawy życia jednostek i wspólnot.

Wystawa "Fair building" (sprawiedliwe budownictwo) w polskim pawilonie, którą otworzył w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński bezpośrednio i szeroko ilustruje hasło przewodnie Biennale.

Wicepremier przypomniał długą tradycję polskiego pawilonu na weneckim Biennale oraz nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymywały w przeszłości polskie wystawy. Zwrócił uwagę na szczególną wymowę polskiej ekspozycji podkreślając, że poświęcona jest kwestii sprawiedliwego i etycznego budownictwa, w którym szanuje się prawa i godność robotników. To zaś - jak przypomniał Gliński - przywołuje 10-milionowy ruch polskich robotników Solidarność, którzy domagali się uznania swoich praw i których ruch doprowadził do obalenia komunizmu.

Kuratorka wystawy Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem prezentuje plac budowy jako "główny front" architektury i stawia pytanie: "Dlaczego budynki nie mają znaku +fair trade+?".

Wystrój polskiej prezentacji podkreśla, że mimo ogromnego postępu technicznego budowa nadal opiera się na pracy fizycznej. Dlatego budowlańcy są protagonistami ekspozycji. Z drugiej strony, jak argumentują kuratorzy, wkład robotników budowlanych jest często pomijany w wielkich debatach o architekturze.

Już przy wejściu do polskiego pawilonu znajduje się kluczowe pytanie, które wprowadza w klimat całości prezentacji: "Kto zbudował twój budynek?".

Całość jest podzielona na dwie części. W głównej przestrzeni za sprawą instalacji w formie rusztowania zwiedzający znajduje się na placu budowy. Wyświetlane są filmy sugestywnie przedstawiające pracę robotników budowlanych. "W ramach przygotowań byliśmy na 11 budowach - powiedziała PAP Martyna Janicka. - Byliśmy też w hotelach robotniczych, gdzie nagrywaliśmy część wywiadów z robotnikami".

W sali rusztowań prezentowanych jest pięć filmów przedstawiających poszczególne etapy każdej budowy oraz portrety robotników. Mówią oni, że czasem spotykają się z brakiem szacunku, ale jednocześnie kochają swoją pracę i są dumni z tego, że tworzą dach nad głową dla innych ludzi. Jeden z budowlańców opowiada, że zdaje sobie sprawę z tego, że ten, kto zamieszka w postawionym przez niego domu, nie będzie myśleć o jego pracy, ale sama świadomość włożonego przez niego wysiłku i udziału w budowie jest dla niego bardzo ważna.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA