PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Etyka polskiego budownictwa

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2016 07:24

Etyka polskiego budownictwa Fot. Fotolia

Sytuacja robotników budowlanych jako najmniej docenianych uczestników procesu architektonicznego, aspekty etyczne związane z warunkami pracy i wypadkami na budowie - do tych kwestii nawiązuje projekt polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji.

REKLAMA

XV Międzynarodowa Wystawa Architektury, która dla publiczności będzie otwarta od soboty 28 maja do 27 listopada, odbywa się pod hasłem "Reporting from the Front", czyli raport z frontu robót budowlanych. Przedstawia między innymi społeczny wymiar architektury jako narzędzia poprawy życia jednostek i wspólnot.

Wystawa "Fair building" (sprawiedliwe budownictwo) w polskim pawilonie, którą otworzył w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński bezpośrednio i szeroko ilustruje hasło przewodnie Biennale.

Wicepremier przypomniał długą tradycję polskiego pawilonu na weneckim Biennale oraz nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymywały w przeszłości polskie wystawy. Zwrócił uwagę na szczególną wymowę polskiej ekspozycji podkreślając, że poświęcona jest kwestii sprawiedliwego i etycznego budownictwa, w którym szanuje się prawa i godność robotników. To zaś - jak przypomniał Gliński - przywołuje 10-milionowy ruch polskich robotników Solidarność, którzy domagali się uznania swoich praw i których ruch doprowadził do obalenia komunizmu.

Kuratorka wystawy Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem prezentuje plac budowy jako "główny front" architektury i stawia pytanie: "Dlaczego budynki nie mają znaku +fair trade+?".

Wystrój polskiej prezentacji podkreśla, że mimo ogromnego postępu technicznego budowa nadal opiera się na pracy fizycznej. Dlatego budowlańcy są protagonistami ekspozycji. Z drugiej strony, jak argumentują kuratorzy, wkład robotników budowlanych jest często pomijany w wielkich debatach o architekturze.

Już przy wejściu do polskiego pawilonu znajduje się kluczowe pytanie, które wprowadza w klimat całości prezentacji: "Kto zbudował twój budynek?".

Całość jest podzielona na dwie części. W głównej przestrzeni za sprawą instalacji w formie rusztowania zwiedzający znajduje się na placu budowy. Wyświetlane są filmy sugestywnie przedstawiające pracę robotników budowlanych. "W ramach przygotowań byliśmy na 11 budowach - powiedziała PAP Martyna Janicka. - Byliśmy też w hotelach robotniczych, gdzie nagrywaliśmy część wywiadów z robotnikami".

W sali rusztowań prezentowanych jest pięć filmów przedstawiających poszczególne etapy każdej budowy oraz portrety robotników. Mówią oni, że czasem spotykają się z brakiem szacunku, ale jednocześnie kochają swoją pracę i są dumni z tego, że tworzą dach nad głową dla innych ludzi. Jeden z budowlańców opowiada, że zdaje sobie sprawę z tego, że ten, kto zamieszka w postawionym przez niego domu, nie będzie myśleć o jego pracy, ale sama świadomość włożonego przez niego wysiłku i udziału w budowie jest dla niego bardzo ważna.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA