PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Euler Hermes: Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych poprawi kondycję firm budowlanych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2011 14:12

Euler Hermes: Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych poprawi kondycję firm budowlanych

Kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych przestaje być odczuwalny. Deweloperzy wrócili do inwestowania w centra handlowe, biurowce, magazyny i hotele. Wzrost liczby tych przedsięwzięć nie pozostaje bez wpływu na sytuację firm budowlanych. - Ożywienie na tym rynku wpłynie pozytywnie na kondycję wykonawców, ale w ograniczonym stopniu. Budownictwo komercyjne jakkolwiek jest istotne, ma jednak mniejszy wpływ na rynek budowlany niż jego część infrastrukturalna lub mieszkaniowa - mówi Piotr Pławski, kierownik zespołu ds. Oceny Ryzyka Branży Budowlanej w Euler Hermes.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, np. przedsięwzięcia biurowe są realizowane w ograniczonej liczbie lokalizacji, więc mimo mobilności firm budowlanych, są prowadzone głównie przez lokalne przedsiębiorstwa. - Grupę beneficjentów tych inwestycji zawęża także to, iż nowoczesne biurowce to złożone projekty, realizowane przez grono wyspecjalizowanych wykonawców/koordynatorów. Ponadto, mimo iż popyt na powierzchnie biurowe jest stabilny z tendencją wzrostową, wciąż jednak podaż wolnych powierzchni na rynku nie wyczerpała się. Ceny wynajmu nie idą na tyle w górę, aby zapoczątkować boom inwestycyjny na szeroka skalę - wyjaśnia Piotr Pławski.

Inwestorzy muszą się liczyć z długim okresem zwrotu takich przedsięwzięć, chociaż zwrotu pewnego - nie ma w związku z tym problemów z odsprzedażą takiej inwestycji. - Ożywienie na rynku biurowym jest więc stabilne, ale raczej umiarkowane - podsumowuje Pławski.

Jak twierdzi ekspert z Euler Hermes, sytuacja lepiej wygląda w przypadku inwestycji handlowych - realizowanych w większym zakresie, z reguły prostszych i bardziej zdywersyfikowanych terytorialnie. - To pozwoli większej grupie firm włączyć się w ich realizację. Podobnie inwestycje logistyczne - poza kilkoma nietrafionymi lokalizacjami popyt na nie jest spory, co jest także szansą dla wykonawców - podsumowuje Piotr Pławski.

Wśród największych firm, które obecnie realizują zamówienia dla deweloperów inwestujących w nieruchomości komercyjne, są m.in.: Polimex Mostostal, Budimex, Erbud, Eiffage Budownictwo Mitex czy Mirbud. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA