PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Euler Hermes: Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych poprawi kondycję firm budowlanych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2011 14:12

Euler Hermes: Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych poprawi kondycję firm budowlanych

Kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych przestaje być odczuwalny. Deweloperzy wrócili do inwestowania w centra handlowe, biurowce, magazyny i hotele. Wzrost liczby tych przedsięwzięć nie pozostaje bez wpływu na sytuację firm budowlanych. - Ożywienie na tym rynku wpłynie pozytywnie na kondycję wykonawców, ale w ograniczonym stopniu. Budownictwo komercyjne jakkolwiek jest istotne, ma jednak mniejszy wpływ na rynek budowlany niż jego część infrastrukturalna lub mieszkaniowa - mówi Piotr Pławski, kierownik zespołu ds. Oceny Ryzyka Branży Budowlanej w Euler Hermes.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, np. przedsięwzięcia biurowe są realizowane w ograniczonej liczbie lokalizacji, więc mimo mobilności firm budowlanych, są prowadzone głównie przez lokalne przedsiębiorstwa. - Grupę beneficjentów tych inwestycji zawęża także to, iż nowoczesne biurowce to złożone projekty, realizowane przez grono wyspecjalizowanych wykonawców/koordynatorów. Ponadto, mimo iż popyt na powierzchnie biurowe jest stabilny z tendencją wzrostową, wciąż jednak podaż wolnych powierzchni na rynku nie wyczerpała się. Ceny wynajmu nie idą na tyle w górę, aby zapoczątkować boom inwestycyjny na szeroka skalę - wyjaśnia Piotr Pławski.

Inwestorzy muszą się liczyć z długim okresem zwrotu takich przedsięwzięć, chociaż zwrotu pewnego - nie ma w związku z tym problemów z odsprzedażą takiej inwestycji. - Ożywienie na rynku biurowym jest więc stabilne, ale raczej umiarkowane - podsumowuje Pławski.

Jak twierdzi ekspert z Euler Hermes, sytuacja lepiej wygląda w przypadku inwestycji handlowych - realizowanych w większym zakresie, z reguły prostszych i bardziej zdywersyfikowanych terytorialnie. - To pozwoli większej grupie firm włączyć się w ich realizację. Podobnie inwestycje logistyczne - poza kilkoma nietrafionymi lokalizacjami popyt na nie jest spory, co jest także szansą dla wykonawców - podsumowuje Piotr Pławski.

Wśród największych firm, które obecnie realizują zamówienia dla deweloperów inwestujących w nieruchomości komercyjne, są m.in.: Polimex Mostostal, Budimex, Erbud, Eiffage Budownictwo Mitex czy Mirbud. Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA