PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Facility Manager – człowiek orkiestra

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 paź 2017 10:40

Facility Manager – człowiek orkiestra Property Forum 2017

Jak wygląda rynek Facility Management w Polsce? Ile kosztuje życie budynku pod okiem profesjonalnego zarządcy. Na czym nie warto oszczędzać? O tym rozmawiali paneliści sesji „Facility management – to już standard. Rachunek zysków i strat” zorganizowanej podczas Property Forum 2017.

REKLAMA

W czasie sesji praktycy i eksperci w dziedzinie podzielili się wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu idealnego modelu zarządzania budynkiem. Zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się z pierwszej ręki o przebiegu tego procesu, trudnościach we wdrażaniu różnych rozwiązań, rzeczywistych działaniach i sukcesach.

- Rynek firm Facility Management w Polsce szybko się rozwija. To efekt rosnącej liczby inwestycji budowlanych, które wymagają codziennej obsługi technicznej. Każdy z naszych budynków jest obsługiwany przez profesjonalną firmę zarządzającą. O wyborze najlepszego w tej dziedzinie specjalisty myślimy już na etapie zakupu budynku – dyskusję rozpoczęła Magdalena Ruta, asset manager for Polish Portfolio, GLL Real Estate Partners.

Opinię tą potwierdził Daniel Kwiatkowski, wiceprezes zarządu Impel Synergies, który dodał także, że postępujący w ostatnim czasie rozwój inwestycji na rynku polskim, powinien skutkować szybszym rozwojem sektora FM.

- Większość dużych obiektów realizują inwestorzy zagraniczni, którzy kładą duży nacisk na to, aby nieruchomość ponosiła możliwie najniższe koszty już na etapie wykonawstwa, a później eksploatacji. Na dzisiejszym, trudnym rynku, klasyczna definicja określająca zarządzanie jako działanie mające na celu jedynie utrzymanie obiektu w „niepogorszonym stanie” nie ma już racji bytu - powiedział Daniel Kwiatkowski.

Tomasz Ruczaj, Technical Director w firmie Savills dodał, że dobry Facility Manager to skarb dla firmy. Profesjonalista zawsze będzie cennym elementem skomplikowanego procesu jakim jest zarządzanie nieruchomością.

- Właściwie każda organizacja działająca w kraju i utrzymująca nieruchomości korzysta z usług profesjonalnych firm FM. Trendy mówią o tym, że branża rośnie w bardzo szybkim tempie, co obrazuje, jak ważne za kilka lat mogą okazać się tego typu usługi. Przewidujący inwestor powinien korzystać z doradztwa profesjonalnej firmy FM i jej wiedzy dotyczącej znajomości rynku i spodziewanej efektywności ekonomicznej inwestycji – przyznał Tomasz Ruczaj.

Dyskutanci panelu wyodrębnili kilka cech, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny Facility Manager. 

- Dziś liczą się takie korzyści jak pewność działań, szybkość reagowania, a co ważniejsze - perfekcyjna znajomość techniki i technologii na etapie wykonawstwa i eksploatacji budynku. Nie mniej ważne są umiejętności komunikacji z otoczeniem zewnętrznym. FM manager nie działa sam, lecz w zespole pracowników doglądających nieruchomości. Umiejętność tworzenia i utrzymania zespołu stanowi kolejny ważny element osiągania sukcesu – dodał Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA