PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Facility Manager – człowiek orkiestra

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 paź 2017 10:40

Facility Manager – człowiek orkiestra Property Forum 2017

Jak wygląda rynek Facility Management w Polsce? Ile kosztuje życie budynku pod okiem profesjonalnego zarządcy. Na czym nie warto oszczędzać? O tym rozmawiali paneliści sesji „Facility management – to już standard. Rachunek zysków i strat” zorganizowanej podczas Property Forum 2017.

REKLAMA

W czasie sesji praktycy i eksperci w dziedzinie podzielili się wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu idealnego modelu zarządzania budynkiem. Zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się z pierwszej ręki o przebiegu tego procesu, trudnościach we wdrażaniu różnych rozwiązań, rzeczywistych działaniach i sukcesach.

- Rynek firm Facility Management w Polsce szybko się rozwija. To efekt rosnącej liczby inwestycji budowlanych, które wymagają codziennej obsługi technicznej. Każdy z naszych budynków jest obsługiwany przez profesjonalną firmę zarządzającą. O wyborze najlepszego w tej dziedzinie specjalisty myślimy już na etapie zakupu budynku – dyskusję rozpoczęła Magdalena Ruta, asset manager for Polish Portfolio, GLL Real Estate Partners.

Opinię tą potwierdził Daniel Kwiatkowski, wiceprezes zarządu Impel Synergies, który dodał także, że postępujący w ostatnim czasie rozwój inwestycji na rynku polskim, powinien skutkować szybszym rozwojem sektora FM.

- Większość dużych obiektów realizują inwestorzy zagraniczni, którzy kładą duży nacisk na to, aby nieruchomość ponosiła możliwie najniższe koszty już na etapie wykonawstwa, a później eksploatacji. Na dzisiejszym, trudnym rynku, klasyczna definicja określająca zarządzanie jako działanie mające na celu jedynie utrzymanie obiektu w „niepogorszonym stanie” nie ma już racji bytu - powiedział Daniel Kwiatkowski.

Tomasz Ruczaj, Technical Director w firmie Savills dodał, że dobry Facility Manager to skarb dla firmy. Profesjonalista zawsze będzie cennym elementem skomplikowanego procesu jakim jest zarządzanie nieruchomością.

- Właściwie każda organizacja działająca w kraju i utrzymująca nieruchomości korzysta z usług profesjonalnych firm FM. Trendy mówią o tym, że branża rośnie w bardzo szybkim tempie, co obrazuje, jak ważne za kilka lat mogą okazać się tego typu usługi. Przewidujący inwestor powinien korzystać z doradztwa profesjonalnej firmy FM i jej wiedzy dotyczącej znajomości rynku i spodziewanej efektywności ekonomicznej inwestycji – przyznał Tomasz Ruczaj.

Dyskutanci panelu wyodrębnili kilka cech, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny Facility Manager. 

- Dziś liczą się takie korzyści jak pewność działań, szybkość reagowania, a co ważniejsze - perfekcyjna znajomość techniki i technologii na etapie wykonawstwa i eksploatacji budynku. Nie mniej ważne są umiejętności komunikacji z otoczeniem zewnętrznym. FM manager nie działa sam, lecz w zespole pracowników doglądających nieruchomości. Umiejętność tworzenia i utrzymania zespołu stanowi kolejny ważny element osiągania sukcesu – dodał Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA