PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy muszą radzić sobie z cyberzagrożeniem

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2015 07:28

Firmy muszą radzić sobie z cyberzagrożeniem Fot. Fotolia

Masowe ataki DDoS, doprowadzające do wyczerpania się zasobów serwerów i zaprzestania działania usług i witryn, stanowią dziś najpoważniejsze cyberzagrożenie, przed którym trudno ochronić się nawet najbardziej potężnym firmom internetowym.

REKLAMA

DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to atak na system komputerowy lub usługę sieciową przeprowadzony w celu uniemożliwienia ich działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Do przeprowadzenia ataku służą najczęściej komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania.

"To tak jakbyśmy fizycznie wyłączyli łącze internetowe, z tą różnicą że w przypadku ataku DDoS hakerzy potrafią podczas tego ataku wniknąć do sieci komputerowej. Można to porównać do sytuacji, gdy przed wejściem na stadion zrobimy sztuczny tłok, tylko po to, aby prześlizgnąć się ochronie i za darmo wejść na imprezę - wnosząc przy tym wszelkiego rodzaju materiały niebezpieczne. Jednocześnie sztuczny tłok nie pozwoli wejść na stadion pełnoprawnym posiadaczom biletów" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Krzysztof Surgut, ekspert cyberbezpieczeństwo i CEO firmy Data Space, rozwijającej systemy bezpieczeństwa IT.

Jak dodaje, "w ten sposób atak DDoS jest w stanie odciąć od cyfrowego świata dowolny serwis internetowy czy instytucję, pomimo tego, że stosują one najnowocześniejsze rozwiązanie chroniące ich sieć komputerową".

Według czwartej edycji corocznego raportu firmy Radware nt. bezpieczeństwa sieciowego, ataki DDoS stanowią najpoważniejsze cyberzagrożenie aż dla 46 proc. globalnych przedsiębiorstw. Na potrzeby raportu Radware zebrał odpowiedzi od 330 respondentów z firm różnej wielkości z całego świata. Dodatkowo przeprowadzono wywiady z najlepszymi specjalistami ds. bezpieczeństwa informatycznego.

W ostatnim czasie zmieniły się także formy ataków DDoS. Gwałtownie przybywa takich, które mają charakter nieustanny - ich celem było w 2014 roku 20 proc. uczestników badania. To podważa tradycyjne sposoby reagowania na ataki, które zakładały odpowiadanie na incydenty i to, że istnieje normalny stan, gdy nie trwa żaden atak. Wynika z tego kolejne wyzwanie - 52 proc. respondentów pytanych o to, jak długo są w stanie efektywnie bronić się przed zmasowanym atakiem o wielu wektorach, odpowiedziało, że tylko jeden dzień lub krócej. Serwery, łącze internetowe oraz firewalle są według ustaleń Radware tymi elementami infrastruktury sieciowej, które najczęściej unieruchamiano w wyniku ataku DDOS. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA