PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze spoza Europy uratują kontynentalny rynek inwestycyjny?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 paź 2012 20:11

Fundusze spoza Europy uratują kontynentalny rynek inwestycyjny?

Ostrożność inwestorów wiąże się z koncentracją na bezpiecznych rynkach - uważają analitycy CBRE. Jednym z nich jest Polska, która pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w regionalnego o połowę, zanotowała w III kwartałach 2012 roku transakcje na rynku nieruchomości o wartości 1,1 mld euro.

REKLAMA

- Inwestorzy nadal wykazują duże zainteresowanie polskim rynkiem i zależy im na obecności tutaj. Mimo, że wolumen transakcji spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem i proces inwestycyjny trwa znacznie dłużej niż dotychczas, między innymi dlatego, że pozyskanie finansowania dla inwestycji stało się wyzwaniem, jesteśmy świadkami kilku pokaźnych transakcji na naszym rynku - powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE.

Najlepsza sytuacja w Europie panuje w krajach skandynawskich i w Wielkiej Brytanii. 20 proc. wszystkich transakcji inwestycyjnych w ciągu pierwszego półrocza odnotowano w Londynie. Z kolei udział rynków skandynawskich w stosunku do całej Europy wzrósł do 18 proc.

- Do końca tego roku spodziewamy się finalizacji kolejnych inwestycji. W całym 2012 r. wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych na Polskim rynku nieruchomości powinna zamknąć się w kwocie około 2 miliardów euro - uważa Przemysław Felicki.

W 2012 r. główne trendy rysujące się na europejskim rynku nieruchomości to słabszy popyt ze strony najemców w wielu krajach, który wynika z niepewnej sytuacji gospodarczej; wyhamowanie lub spadek wysokości czynszów, popyt ze strony sieci handlowych koncentrujący się na najlepszych lokalizacjach w centrach miast; słaba dostępność kapitału na finansowanie nowych projektów oraz skupienie się inwestorów na najwyższej jakości aktywach ulokowanych na stabilnych rynkach o wysokiej rentowności. Aktywność inwestycyjna na wszystkich rynkach Europy spadła w pierwszej połowie 2012 r., a wolumen transakcji obniżył się o 22 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Na nastroje inwestorów duży wpływ miało obniżenie wiarygodności kredytowej państw strefy euro oraz przeciągająca się sytuacja braku realnych rozwiązań dla kryzysu strefy euro. Jednocześnie popyt na najwyższej jakości nieruchomości w pierwszorzędnych lokalizacjach utrzymuje się na stałym poziomie. Dobre wskaźniki makroekonomiczne zachęcają coraz liczniejszych inwestorów z różnych stron świata do wchodzenia na rynki europejskie, co stanowi dowód niesłabnącej popularności wiodących miast jak Londyn czy Paryż - powiedział Peter Damesick, główny ekonomista ds. rynków EMEA w CBRE.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA