PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Integrated Project Delivery - przyszłość procesów realizacji inwestycji?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 gru 2015 13:35

Integrated Project Delivery - przyszłość procesów realizacji inwestycji? Integrated Project Delivery

Integrated Project Delivery, czyli nowy pomysł na organizację procesu budowlanego został zaprezentowany w Polsce.

REKLAMA

- Naszym celem było przedstawienie zupełnie nowego na polskim rynku, a już od niemal 10 lat
praktykowanego w USA systemu realizacji inwestycji, który być może mógłby stać się „trzecią
drogą”, wyjściem poza standardową alternatywę – Generalne Wykonawstwo, czy
Construction Management - komentują przedstawiciele Europtima.

Czym jest IPD?

W przeciwieństwie do typowego dla naszych realiów sposobu przygotowania inwestycji, w którym kluczowych uczestników procesu zatrudnia się na kolejnych etapach przygotowania inwestycji, w systemie IPD inwestor angażuje ich już w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Podstawą realizacji jest zawarcie wielostronnej umowy z architektem, generalnym wykonawcą, project managerem oraz drugoplanowymi uczestnikami takimi jak projektanci branżowi, kluczowi podwykonawcy, kluczowi dostawcy. Docelowo powstać ma zespół IPD funkcjonujący jak jednorodna firma. Razem z nimi inwestor aktywnie uczestniczy w tworzeniu wstępnej koncepcji projektu, kontynuując aż do przekazania obiektu do użytkowania.

Reasumując IPD jest podejściem, które: integruje wszystkich uczestników projektu, systemy, struktury i procesy, wykorzystuje talenty i wiedzę uczestników, optymalizacje wynik i wzrost wartości dla właściciela, maksymalizuje efektywność na wszystkich etapach rozwoju inwestycji od projektowania do realizacji.

Większy wysiłek na wczesnym etapie redukuje późniejsze koszty i ryzyko

Dzięki rozwiązaniu można uniknąć typowych obecnie problemów: niedostatecznego zrozumienia potrzeb inwestora przez architekta, wielokrotnych zmian w projekcie, optymalizacji kosztowych prowadzonych na kilku etapach, a także braków w dokumentacji projektowej.

- Wszyscy członkowie zespołu IPD od samego początku pracują na osiągnięcie wspólnego celu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dzięki czemu projektowane jest od razu to, co trzeba w odpowiedniej cenie, a inwestycja jest oddana do użytku szybciej i przy niższych kosztach - mówią eksperci Europtima.

Płyniemy albo toniemy razem…

Taki model zakłada wysoki poziom zaufania wszystkich stron oraz akceptacji jednego wspólnego celu, którym jest optymalizacja projektu, a nie realizowanie interesów własnej firmy. Sukces zespołu IPD jest uzależniony od sukcesu samej inwestycji.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA