PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak budować taniej i lepiej? Poznaj opinię szefów firm Europtima, Autodesk czy Penta

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 paź 2015 13:43

Jak budować taniej i lepiej? Poznaj opinię szefów firm Europtima, Autodesk czy Penta Property Forum 2015. Sesja Generalne wykonawstwo czy construction management – jak budować taniej, bezpieczniej i lepiej?

Generalne wykonawstwo, construction management czy rozwiązania hybrydowe? Sposobów na zarządzanie inwestycjami komercyjnymi jest wiele. Podczas panelu Property Forum 2015 „Generalne wykonawstwo czy construction management – jak budować taniej, bezpieczniej i lepiej?” eksperci debatowali, jak dobrać rozwiązania do konkretnych potrzeb.

REKLAMA

Tematem przewodnim konferencji Property Forum 2015 był wpływ e-rewolucji na rynek nieruchomości komercyjnych. Zdaniem Przemysława Nogaja, przedstawiciela spółki Autodesk, w branży zarządzania projektami budowlanymi rewolucja już się dokonała. - Dziś wchodzimy w erę optymalizacji i komunikacji – powiedział. Jak to osiągnąć?

Jeden czy wielu?

Construction management polega przede wszystkim na pakietowaniu różnych etapów prac przy inwestycji. To odróżnia ten system od generalnego wykonawstwa, czyli powierzenia jednej firmie całego procesu.

- Construction management daje jednak większe możliwości zarządzania inwestycją. Zaletą jest także szybsze rozpoczęcie prac. Pierwsze roboty są możliwe tuż po zakończeniu projektu wykonawczego. Nie musimy czekać na szczegóły wykończenia wnętrz – mówił Damian Grzywacz, Senior Manager, Penta Investments.

Co z szybkością realizacji inwestycji? Czy wybór generalnego wykonawcy nie daje większych szans na na dotrzymanie terminu prac? - Nasze doświadczenia pokazują, że często dzieje się wręcz odwrotnie – komentuje Jacek Sodel, dyrektor realizacji, Echo Investment SA. - Firma bardzo często popełnia różne błędy na etapie realizacji projektu, przez co końcowy termin ulega przesunięciu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że takie opóźnienia nawarstwiają się pod koniec budowy. Wtedy wykonawca chwyta się wszystkich środków, by jak najbardziej przedłużyć termin realizacji budynku - dodaje Sodel.

Jak zaznacza przedstawiciel Echo, model realizacji projektów budowlanych należy dopasować do koncepcji inwestycji i harmonogramu jej realizacji.

Gabriel Tayoun, prezes zarządu, Europtima Sp. z o.o zwrócił uwagę na charakter samej inwestycji. - W projektach biurowych najemcy chcą mieć własny pomysł na budynek. Dlatego już na etapie prac budowlanych trzeba zmieniać projekt. Przy generalnym wykonawstwie istnieje obawa, że konieczna będzie renegocjacja całej umowy. Przy pakietowaniu mamy większą swobodę – komentował.

Dlatego wybór jednego rozwiązania powinien być uzależniony od doświadczenia firmy oraz samej inwestycji. Każda firma musi być jednak świadoma konsekwencji wybranej drogi. Paneliści zastanawiali się m.in. nad kwestią odpowiedzialności wykonawcy i roli inwestora w procesie.

  • andrzej 2015-10-26 12:14:32
    Pan Jacek Sodel z Echo Investment S.A. przemilcza spektakularny przykład fuszerki budowlanej na budowie Galerii handlowej Sudecka w Jeleniej Górze. Wystąpiła tam z winy zaniedbań, odstępstw od projektu i zmiany materiałów budowlanych, a także braku wpisów zmian w dzienniku budowy KATASTROFA BUDOWLANA w dniu 12.08.2014r. Sprawę Echo ratowało wręczaniem korzyści majątkowych, żeby tylko im budowy nie zamknięto. Oszczędzać na jakości betonu, albo robić inaczej jak w projekcie - toż to jest kryminał!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA