PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak najskuteczniej oszczędzać energię?

  • Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
  • 14 paź 2011 11:13

W każdym obiekcie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody, niezależnie od tego, czy są to biurowce, zakłady produkcyjne czy galerie handlowe. Chcąc oszczędzać energię,warto skorzystać z pomocy firm zewnętrznych.

REKLAMA

- W każdym obiekcie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ciepła czy wody, niezależnie od tego, czy są to biurowce, zakłady produkcyjne, czy galerie handlowe. W każdym z tych obiektów świeci się światło, jest centralny układ wentylacyjny, kotłownia lub węzeł cieplny. Każdy obiekt ma inne funkcje, ale podobne urządzenia zużywające energię - mówi Alexandre Farion, prezes zarządu Dalkia Energy & Technical Services.

Oszczędności są możliwe nawet w nowoczesnych obiektach, zarządzanych przez system BMS (Building Management System), czyli zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami jak oświetlenie, pompy czy centralna wentylacja. Nawet jeśli jest obiekt jest projektowany z rozwiązaniami energooszczędnymi, to podczas eksploatacji mogą one funkcjonować inaczej niż wynikało to z planów projektowych. Zdarzają się i takie obiekty, które z punktu widzenia efektywności energetycznej zaprojektowano rozwiązania wręcz szkodliwe.

Każda optymalizacja zużycia mediów energetycznych musi być poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który w przypadku Dalkii Energy & Technical Services, trwa zazwyczaj ok. 2-3 miesiące. Podczas audytu analizowane jest zużycie energii w ostatnich 2-3 latach, jak wygląda specyfika zużycia energii w obiekcie.

- Dobrze przeprowadzony audyt energetyczny ma pokazać jak obiekt funkcjonuje i gdzie możliwe są oszczędności. W oparciu o audyt przygotowujemy raport, w którym oceniamy, ile w danym obiekcie można zaoszczędzić bez inwestycji a ile z inwestycjami. Do klienta należy decyzja, jakie działania zostaną zrealizowane - wyjaśnia Alexandre Farion.

Oszczędności można osiągnąć dwoma rodzajami działań - inwestycyjnymi i bezinwestycyjnymi. Działań bezinwestycyjnych jest bardzo wiele, np. wyłączanie zbędnego oświetlenia (np. w nocy), zmiana zachowań pracowników, zmiana funkcjonowania wentylacji. Należy jednak pamiętać, aby te działania zostały przeprowadzone bez uszczerbku dla wygody najemców i pracowników.

Druga część audytu energetycznego ma pokazać, jakie oszczędności są możliwe dzięki inwestycjom. W takich przypadkach bardzo ważne jest doświadczenie specjalistów, którzy muszą ocenić koszt inwestycji i okres jej zwrotu. Audytorzy koncentrują się zazwyczaj na urządzeniach zużywających najwięcej energii.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA