PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zatrzymać czarny scenariusz w budownictwie?

  • wnp.pl
  • 24 sie 2012 08:50

Na 2-3 lata trzeba wprowadzić specjalne regulacje prawne, aby ratować sektor budownictwa i uchronić gospodarkę przed skutkami dużego wzrostu bezrobocia w nim samym oraz u jego kooperantów i poddostawców.

REKLAMA

Trzeba m.in. usunąć błędy systemowe procesu inwestycyjnego, zluzować ciasny gorset inwestorów publicznych, który uniemożliwia partnerskie relacje z generalnymi wykonawcami oraz usunąć główne przyczyny problemów, w jakie wpadły firmy budowlane - to podstawowe wnioski przedstawicieli biznesu z debaty, jaką zorganizowała w czwartek Grupa PTWP w Warszawie pt. „Budownictwo. Jak zatrzymać realizację czarnego scenariusza?"

- Na rynku budownictwa jest wiele patologii, które wynikają z błędów systemowych, bo mamy rządy wyboru oferty o najniższej cenie, brakuje weryfikacji potencjału wykonawców, brakuje partnerstwa inwestorów publicznych wobec biznesu - mówił Zbigniew Jakubas, właściciel Multico. - Dopóki nie usunie się ich u źródła, problemy będą się rozlewać na kolejne segmenty - dodał.

Według niego, mogą one nasilić się w infrastrukturalnym budownictwie kolejowym, także z tego powodu, że PKP PLK reguluje płatności w ciągu 33 dni po odbiorze prac przez inżyniera budowy. Przy 7 proc. koszcie kredytów, obniża to marżę wykonawcy o 1 procent.

Zdaniem Konrada Jaskóły, b. prezesa zarządu Polimex-Mostostal, budownictwo pilnie potrzebuje dopływu kapitału, zarówno w postaci „tanich" kredytów, jak i z rentownych zamówień. Tymczasem banki usztywniły swoją politykę wobec budownictwa, a brakuje wysokomarżowych kontraktów, np. w budownictwie energetycznym.

- Przewiduję czarny scenariusz, duże zwolnienia w budownictwie i otoczeniu - mówił Jaskóła. - Należy pilnie wyposażyć inwestorów publicznych w rozwiązania, aby skończyć z kryterium „najniższej ceny", a do przetargów zamówień publicznych wmontować waloryzację cen materiałów.

- Z pewnością przyszedł czas na korektę niektórych przepisów, bowiem powstawały one m.in. w celu maksymalnego spożytkowania środków unijnych przeznaczonych na modernizację gospodarki, a przyznanych na lata 2007-2013 - mówił poseł Zbigniew Rynasiewicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury. - Towarzyszyć temu powinna kompleksowa zmiana różnych ustaw okołobudowlanych, jak np. o planowaniu przestrzennym.

Od prawa zamówień publicznych oczekuje się uściślenia przede wszystkim pojęcia ceny rażąco niskiej. Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych przypomniał, że zaawansowane są prace nad taką definicją, podobnie jak nad określeniem wzorcowej umowy inwestycji infrastrukturalnych; projekty te powinny trafić do parlamentu jeszcze jesienią.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA