PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koordynacja procesu budowlanego to sztuka

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 cze 2014 13:37

Koordynacja procesu budowlanego to sztuka

W branży nieruchomości komercyjnych sukces inwestycji zależy nie tylko od przygotowania projektu, marketingu czy wyboru lokalizacji. Ryzyka, jakie mogą pojawić się w trakcie samego procesu budowlanego narzucają pytanie – jak zminimalizować negatywny wpływ czynników losowych na realizację inwestycji? Rozwiązaniem jest Construction Management – mówi w rozmowie z Propertynews.pl Grzegorz Woda, dyrektor regionalny DEKRA Construction Management.

REKLAMA

Proces budowlany ze strony inwestora zawsze rozpoczyna się od jednej z najważniejszych decyzji - wyboru koncepcji zarządzania budową.

- Zazwyczaj stosowaną formułą jest powierzenie robót generalnemu wykonawcy lub podział całego zadania na pakiety robót i powołanie zarządzającego budową w trybie Construction Management - tłumaczy Grzegorz Woda.

O ile wybór pierwszego wariantu teoretycznie niesie za sobą mniejszą liczbę ryzyk jakie można napotkać w trakcie realizacji projektu budowlanego, o tyle przewagą drugiego wariantu są znaczenie niższe koszty inwestycyjne. Innym decydującym wskaźnikiem jest także liczba podmiotów, które udzielają gwarancji na wykonane prace.

- Wymienione powyżej różnice wskazują, iż odpowiedzialność za wybór koncepcji leży po stronie inwestora. Wielu zamawiających czasem mylnie interpretuje, że zakontraktowanie generalnego wykonawcy zwalnia ze wszelkich zagrożeń, np. z niedotrzymania terminu założonego harmonogramu, bo termin umowy obwarowany jest karą za opóźnienie, przekroczenia nakładów inwestycyjnych, ponieważ wynagrodzenie jest ryczałtowe, czy też braku niezbędnej dokumentacji projektowej, ponieważ zlecono formułę "zaprojektuj i zbuduj" - tłumaczy Grzegorz Woda.

Wśród inwestorów często panuje przekonanie, iż powierzając realizację projektu budowlanego generalnemu wykonawcy, po ich stronie wystarczy niewielki zespół do kontrolowania i prowadzenia kontraktu. - W praktyce okazuje się, że liczba oraz waga dokumentów i problemów, które pojawiają się w przypadku budowania inwestycji komercyjnej, zwłaszcza handlowej, może powodować konieczność rozbudowania zespołu zamawiającego do rozmiarów przypominających zespół Construction Managera - przestrzega Dyrektor Regionalny w DEKRA.

Jako przykłady projektów, które wymagają zaangażowania ze strony inwestora, Woda wymienia m.in. zarządzanie roszczeniami polegające na weryfikacji zasadności i wartości roszczeń generalnego wykonawcy, zarządzanie zmianą gdzie dokonuje się weryfikacji i analizy rozwiązań alternatywnych i w końcu zarządzanie ryzykiem, czyli monitoring realizacji w odniesieniu do harmonogramu, analiza programów naprawczych oraz ocena i bieżąca kontrola budżetu.

- Koncepcja Construction Management wymaga zatrudnienia podmiotu do zarządzania procesem budowlanym w przypadku podziału całego zadania na wzajemnie uzupełniające się pakiety robót. Zwalnia jednak z konieczności rozbudowy zespołu po stronie zamawiającego - dodaje dyrektor w DEKRA.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA