PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krytyczny problem w sektorze usług dla biznesu

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 mar 2018 09:30

Krytyczny problem w sektorze usług dla biznesu Fot. shutterstock

Dostępność pracowników w sektorze usług dla biznesu to dla ponad 57 proc. badanych to obecnie spory problem, a dla 19 proc. wręcz krytyczny - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wśród szefów HR firm członkowskich tej organizacji.

REKLAMA

Połowa ankietowanych przez ABSL szefów HR firm członkowskich jest zdania, że średnie wynagrodzenia w sektorze wzrosną o ponad 10 proc. w roku 2018. Nieco mniej – 45,5 proc. uważa, że wzrost wynagrodzeń zamknie się w przedziale 5-10 proc. Jedynie 4,5 proc. badanych szefów HR jest zdania, że wynagrodzenia pozostaną na dotychczasowym poziomie.

– Wyniki badania w zakresie wynagrodzeń potwierdzają, że sektor nowoczesnych usług biznesowych to w naszym kraju bardzo dobre środowisko pracy i rozwijania kariery zawodowej. Wynagrodzenia systematycznie rosną - już dzisiaj  średnia pensja na stanowiskach specjalistycznych wynosi ok. 7 tys. zł brutto, a w przypadku takich obszarów jak  IT czy B+R jest to nawet 10,5 brutto. A pensje to nie wszystko - firmy dbają też o czynniki pozapłacowe, takie jak nowoczesne i przyjazne środowisko pracy, elastyczny czas pracy, dostęp do szkoleń, zajęć sportowych czy socjalnych, mówi Marcelina Godlewska, członek zarządu ABSL.

Stabilny wzrost zatrudnienia…

Niemal 41 proc. badanych uważa, że zatrudnienie w sektorze w bieżącym roku wzrośnie o ponad 10 proc. Niecałe 32 proc. badanych jest zdania, że wzrost zatrudnienia zamknie się w przedziale 5-10 proc. Zdecydowana mniejszość – 13,6 proc uważa, że liczba zatrudnionych wzrośnie nie więcej niż o 5 proc. lub nie wzrośnie wcale.

– Oczekiwania dotyczące wzrostu zatrudnienia większości osób bezpośrednio odpowiadających za HR w naszych firmach członkowskich niemal dokładnie pokrywają się z naszymi szacunkami. Dziesięcioprocentowy wzrost zatrudnienia oznacza, że w tym roku w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu przybędzie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy, mówi Marcelina Godlewska.

… choć o pracowników trudno

Szefowie HR firm członkowskich ABSL wskazują na coraz większy problem z dostępnością pracowników - dla ponad 57 proc. badanych to obecnie spory problem, a dla 19 proc. – wręcz krytyczny. Często wskazywaną słabością rynku pracy są też niewystarczające kwalifikacje kandydatów na oferowane miejsca pracy – dla niemal 55 proc badanych to poważny problem, dla 32 proc. – dość poważny, a dla 9 proc. – krytyczny. Kolejne wyzwanie – to oczekiwania finansowe kandydatów – dla niemal 55 proc. badanych to dość poważny problem, dla 32 proc. – bardzo poważny, a dla niecałych 14 proc. –krytyczny. Badani szefowie HR zwracali też uwagę na kwestie regulacyjne, które często utrudniają rekrutację – np. skomplikowane i długotrwałe procedury zatrudniania obcokrajowców w Polsce są dolegliwe dla przeszło 36 proc. badanych, bardzo utrudniające dla 27 proc. badanych i krytyczne dla ponad 18 proc. ankietowanych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA