PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys w budownictwie odwraca tendencje na rynku przejęć

  • wnp.pl
  • 20 sty 2014 07:42

Przejęcie innego podmiotu w założeniu ma być drogą do sukcesu. Często w pewien sposób wytyczoną na skróty, gdyż pozwalającą nabyć nowe kompetencje bez potrzeby żmudnego rozwoju organicznego. Dwie najbardziej spektakularne zmiany właścicielskie na polskim rynku budowlanym w ostatnich latach były właśnie podyktowane chęcią szybkiego wejścia na nowe rynki.

REKLAMA

Pierwsza to przejęcie Rafako przez PBG, a druga - zakup Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury przez Budimex. W obu przypadkach sprawy nie potoczyły się zgodnie z planami nabywców.

Upadek

Gdy w połowie 2011 r. PBG ogłosiło plan odkupienia Rafako od Zygmunta Solorza-Żaka dominowało przekonanie, że istnieje szansa na stworzenie silnej grupy budowlano-energetycznej o europejskim zasięgu, a przy tym kontrolowanej przez polski kapitał.

Jednak z biegiem kolejnych miesięcy coraz mocniej była też widoczna strategia "ucieczki do przodu" - problemy finansowe, związane m.in. z budową autostrad A1 oraz A4, a także realizacją Stadionu Narodowego, coraz mocniej ciągnęły w dół PBG.

Ten proces przyspieszyło także samo przejęcie Rafako, które spółka musiała sfinansować ze środków własnych, po tym jak ze współpracy wycofały się banki. W efekcie PBG ostatnią ratę za przejęcie Rafako mogło zapłacić dzięki... samemu Rafako, które od swojego nowego właściciela odkupiło Energomontaż-Południe.

Piętrzące się kłopoty PBG sprawiły, że spółka w połowie 2012 r. musiała złożyć wniosek o upadłość układową. To z kolei nie pozostało bez wpływu i wciąż silnie oddziałuje na Rafako, którego kondycja finansowa oraz zaufanie banków i ubezpieczycieli mocno podupadły.

Niemniej nie ulega wątpliwości, że zaangażowane w kluczowe inwestycje energetyczne Rafako pozostaje asem w rękawie PBG - jeśli zawrze ono układ z wierzycielami, to głównie dzięki spółce z Raciborza.

Katastrofy i rozbiórki

O kondycję finansową nie musi się obawiać Budimex, który na polskim rynku budowlanym jest pod tym względem niekwestionowanym prymusem. Wypracowywane zyski spółka postanowiła zainwestować w dalszy rozwój, wybierając kolejnictwo.

Pod koniec 2011 r. Budimex kupił więc od PKP prywatyzowane Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury za 225 mln zł. Transakcji towarzyszyły pewne obawy, gdyż nie brakowało opinii, że PNI - mimo wiodącej pozycji na rynku budownictwa kolejowego - wymaga gruntownej restrukturyzacji.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA