PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Marne perspektywy dla PPP w obecnym kształcie

  • Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 14 lut 2012 11:28

Dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne nie może zaistnieć w Polsce na większą skalę? - Ponieważ kompletnie się nie rozumiemy - ocenił prezes Budimeksu, Dariusz Blocher. - Wciąż dominuje piętno, że PPP do sfera korupcjogenna - wskazał prezes Polimeksu-Mostostalu, Konrad Jaskóła.

REKLAMA

Partnerstwo publiczno-prywatne było jednym z wątków, poruszonych podczas debaty na temat budownictwa na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Statystyki ostatnich lat dotyczące PPP nie zachwycają. Prezes Budimeksu wyliczył, że w 2009 r. ogłoszono 39 tego typu projektów, z czego podpisaniem umów zakończyły się 2. W 2010 r. projektów było 62, a umów 12. Natomiast w ubiegłym roku zawarto 5 umów przy 33 ogłoszonych projektach.

- Statystycznie to żaden rynek. Powodem jest to, że kompletnie się nie rozumiemy. Nie chodzi nawet o prawo. Jeżeli sektor publiczny zakłada, że projekt PPP jest po to, żeby prywatny partner nie zarabiał pieniędzy, a po to, żeby sektor publiczny mógł uciec od deficytu, to nie ma szansy na porozumienie - powiedział Blocher.

Prezes Polimeksu-Mostostalu zaznaczył, że rynek PPP słabo się rozwija, gdyż wciąż jest postrzegany jako sfera korupcjogenna.

- Dla urzędnika najlepszą decyzją jest decyzja niepodjęta. Za dobrą decyzję nikt go nie zmotywuje, za złą tym bardziej, a za brak decyzji nikt nie rozliczy. Zbliżenie urzędnika do biznesu rodzi podejrzenie, że może on coś kombinować - wskazał Jaskóła.

- Antidotum może być totalna weryfikacja przepisów, w ramach których ma funkcjonować PPP w Polsce, a mianowicie precyzyjne określenie kompetencji partnerów. Zachodnia Europa sobie z tym doskonale poradziła - dodał.

Jaskóła podkreślił, że PPP mogłoby chociażby złagodzić w pewnym stopniu zbliżający się dołek w budownictwie drogowym.

- Na półkach leżą projekty gotowych inwestycji, na które państwo nie ma pieniędzy. Dlatego szukajmy ich także u inwestorów prywatnych - zachęcał prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA