PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mediacje szansą dla branży nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 sty 2017 17:11

Mediacje szansą dla branży nieruchomości Monika Dębska-Pastakia

Do grona akredytowanych mediatorów RICS dołączyli eksperci z Polski. Będą mogli odtąd, wskazani przez RICS, mediować w sporach branżowych, łącząc wiedzę z zakresu negocjacji z konkretnym doświadczeniem i praktyką w obszarze budownictwa, nieruchomości i infrastruktury.

REKLAMA

Mediacja to skuteczne narzędzie w rękach uczestników rynku, które może mieć zastosowanie do szerokiego wachlarza zagadnień z obszaru budownictwa, infrastruktury i nieruchomości. Usługi RICS w zakresie mediacji, świadczone w ramach autorskiego programu ACRE™, obejmują pojednawczą rolę odpowiednio wyszkolonej, neutralnej osoby trzeciej, która ma pomóc stronom w osiągnięciu porozumienia i zarządzaniu procesem rozstrzygania dzielącego je sporu.

Mediator pomaga wyjaśnić i ustalić kluczowe priorytety, krystalizuje potrzeby, weryfikuje fakty i wspiera strony w poszukiwaniu rozwiązań. Pełni rolę moderatora, który prowadzi strony konfliktu i zarządza nimi w ramach kontrolowanych negocjacji dla uniknięcia eskalacji konfliktu.

- Zastosowanie mediacji w Polsce rośnie jako metody, dzięki której spory pomiędzy dwiema lub więcej stronami można rozwiązać szybko i przy niskich kosztach. Jednocześnie zwiększa się profesjonalizacja usług samych mediatorów i mam tu przede wszystkim na myśli mediacje inicjowane przez same strony. W przypadku mediacji ze skierowania sądu często niestety zdarza się, że spór trafia do mediatora, który nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu nieruchomości komercyjnych. To zniechęca strony do samych mediacji, zupełnie niesłusznie, gdyż profesjonalnie poprowadzony proces mediacji może przynieść stronom obopólne korzyści - komentuje Monika Dębska-Pastakia FRICS, akredytowany mediator RICS, prezes i partner Knight Frank:

Mediacja pozwala uczestnikom konfliktu osiągnąć porozumienie, które niekoniecznie podyktowane jest względami prawnymi, ale może być źródłem praktycznych i korzystnych biznesowo rozwiązań, w tym utrzymania, a w niektórych przypadkach, nawet wzmocnienia relacji pomiędzy zaangażowanymi stronami.

Mediacja to dobrowolny, niewiążący i niepubliczny proces, w którym neutralna osoba trzecia pomaga stronom w osiągnięciu wynegocjowanej ugody. To zwykle znacznie szybsza i tańsza alternatywa dla postępowania przed sądem, w której strony przejmują kontrolę nad wynikiem sporu. Z tego powodu mediacja jest silnie wspierana w sądownictwie. Taki był m. in. cel wprowadzenia z początkiem minionego roku „Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów”.

Mediacja może poprawić komunikację między stronami, umocnić negocjacje i doprowadzić do konsensusu. Proces mediacji jest poufny, dobrowolny, elastyczny i w przeciwieństwie do sądu nie mamy tu do czynienia z narzuceniem stronom jakiejkolwiek decyzji: do samego końca zachowują własność i odpowiedzialność za wszelkie rozstrzygnięcia, które uda im się osiągnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA