PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynku budowlanym panuje zdrowa konkurencja. Koszty realizacji spadły nawet o 1/4

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 cze 2011 10:24

Na rynku budowlanym panuje zdrowa konkurencja. Koszty realizacji spadły nawet o 1/4

Koszty budowy obiektów komercyjnych, w porównaniu z cenami obowiązującymi w okresie boomu w latach 2006-2008, spadły o jedną czwartą - wynika z danych zebranych od deweleperów przez portal Propertynews.pl. Przed kryzysem to inwestorzy zabiegali o wykonawców. Teraz role odwróciły się. - Na rynku panuje zdrowa konkurencja między firmami budowlanymi. To one walczą o kontrakty - mówi Grzegorz Kołcz, dyrektor ds. inwestycji w spółce Rank Progress.

REKLAMA

Najwyższe ceny usług budowlanych były notowane przed kryzysem gospodarczym, który zweryfikował koszty realizacji inwestycji. Teraz powoli zaczynają rosnąć, ale dyrektor ds. inwestycji spółki Rank Progress podkreśla, że ustabilizowały się na określonym poziomie.

- Realizacja mkw. powierzchni centrum handlowego Galeria Twierdza Kłodzko I, które otwarte zostało w I kwartale 2009 roku, kosztowała 2,7 tys. zł. Budowa mkw. Galerii Twierdza w Zamościu, której otwarcie nastąpiło i II kwartale 2011 roku, pochłonęła już tylko 1,5 tys. zł - informuje Grzegorz Kołcz.

Według niego to nie cena jest kluczowym argumentem przemawiającym za wyborem danego wykonawcy. Na pierwszych miejscach stoją doświadczenie i terminowość.

- Rank Progress współpracuje od lat ze sprawdzonymi na rynku wykonawcami i tylko tych zaprasza do przetargów. Wszystkie nasze inwestycje prowadzimy w systemie generalnego wykonawcy. Na budowę mogą wejść podwykonawcy, ale tylko za naszą zgodą i po sprawdzeniu kompetencji - informuje Kołcz. - Dzięki ścisłemu nadzorowi budowlanemu, wszystkie nasze inwestycje są oddawane w zaplanowanych terminach i zgodnie z przyjętymi kosztorysami - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA