PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

NBP ostrzega przed perturbacjami na rynku nieruchomości komercyjnych

 • Autor: PAP
 • 22 maj 2014 11:35

NBP ostrzega przed perturbacjami na rynku nieruchomości komercyjnych

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest stabilna, ale powinna być monitorowana, gdyż perturbacje na tym rynku mogą wpływać na wycenę pozostałych nieruchomości - ocenia NBP w raporcie poświęconym sytuacji na rynku nieruchomości.

REKLAMA

"(...)Ewentualne obniżki czynszów oraz wzrost stopy pustostanów na rynku handlowym i biurowym mogą przełożyć się na spadki dochodów właścicieli poszczególnych nieruchomości komercyjnych. Jeżeli właściciele zaciągnęli kredyty na zakup tych nieruchomości, mogą mieć problemy z obsłużeniem tych kredytów. Natomiast jeżeli właścicielem są fundusze inwestycyjne, którym osoby prywatne powierzyły swoje pieniądze, mogą mieć problem z wypłatą dywidendy lub z terminowym zamknięciem funduszu, gdyż nie będą chętne sprzedawać nieruchomości poniżej wcześniej zakładanej ceny" - napisano.

"Ewentualne spadki efektywnych dochodów nie tylko mogą prowadzić do spadku wyceny danych nieruchomości, lecz mogą także negatywnie wpływać na wyceny pozostałych nieruchomości na rynku. Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych wydaje się być stabilna, jednak uwzględniając negatywne i kosztowne doświadczenia w tym segmencie innych państw, bank centralny monitoruje stale ten rynek" - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • buck 2014-05-27 22:15:48
  Ja rozumiem to w ten sposób, że wycena obiektów dokonuje się na zasadzie porównawczej, co wydaje się niedorzeczne w przypadku nieruchomości generujących dochód. Co na to rzeczoznawcy?
 • Zainteresowany 2014-05-27 20:50:46
  Mało klarowny message...

  "Ewentualne spadki efektywnych dochodów nie tylko mogą prowadzić do spadku wyceny danych nieruchomości, lecz mogą także negatywnie wpływać na wyceny pozostałych nieruchomości na rynku."

  Czy sam autor rozumie co chciał przekazać?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA