PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie zapominajmy o BHP na budowie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 kwi 2016 14:43

Nie zapominajmy o BHP na budowie fot. Skanska

Choć historia wypadków przy pracy sięga już czasów starożytnych, to oficjalny początek służb BHP na świecie datowany jest dopiero na rok 1906. Dziś bezpieczeństwo, które przez lata stopniowo zyskiwało na znaczeniu, jest sprawą najwyższej wagi.

REKLAMA

Coraz częściej firmy poza zapewnieniem podstawowych zabezpieczeń idą krok dalej. Przykładem może być Skanska, która wydała w tym roku raport dotyczący działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a wiedzę dotyczącą BHP szerzy także poza placem budowy, prowadząc liczne akcje edukacyjne. 

Zasady dotyczące bezpieczeństwa w pracy wprowadzane były na świecie stopniowo – głównie przez kraje, które stawały się uprzemysłowione. Już wtedy w firmach podejmowane były inicjatywy związane z działaniami na rzecz ogólnego polepszenia warunków życia, a pierwszą grupą pracowników objętych ochroną były kobiety oraz dzieci. Gwałtowny rozwój przemysłu w XIX w. spowodował zmianę myślenia o nadzorze bezpieczeństwa pracy. Właśnie wtedy do zakładów pracy zaczęto wprowadzać rozmaite maszyny i urządzenia, które z jednej strony usprawniały pracę, a z drugiej stwarzały coraz więcej potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

W Polsce pierwsze działania podejmowane w trosce o zdrowie i życie pracowników obserwowano już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jednak powstanie oficjalnej służby BHP w Polsce miało miejsce dopiero 1 sierpnia 1953 r., kiedy to została podpisana uchwała Prezydium Rządu w sprawie zapewnienia postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W pierwszej kolejności organizacje zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy zaczęły działać w przemyśle ciężkim, w którym od zawsze dochodziło do największej liczby wypadków. Z upływem czasu zmiany zaczynały być widoczne także w innych dziedzinach przemysłu.

Wyciągnąć wnioski

Najbardziej wypadkowym sektorem jest dziś budownictwo. W 2015 roku na budowach wydarzyło się aż 5776 wypadków. To zdecydowanie najwięcej – porównując z innymi branżami. W związku z postępującą urbanizacją, rozwojem rynku i coraz większymi potrzebami infrastrukturalnymi branża budowlana nie zwalnia tempa, a rosnąca liczba inwestycji i realizujących je firm stwarza coraz więcej sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. W konsekwencji firmy budowlane poza zapewnieniem zgodnych z normami bezpieczeństwa warunków pracy, rozszerzają wachlarz działań, których celem jest poprawa w zakresie BHP.

Skanska, firma budowlano-deweloperska o ponad 125 latach doświadczenia, wydała właśnie raport podsumowujący działania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce, który został stworzony na podstawie obserwacji prowadzonych w 2015 roku. Płynące z nich nauki okazały się dobrą drogą do zmniejszenia liczby wypadków na budowach. Świadczy o tym m.in. fakt, że odkąd Skanska prowadzi obserwacje, liczba niebezpiecznych sytuacji na budowach firmy z roku na rok maleje.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA