PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niewiele firm inwestuje w innowacje

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2015 07:45

Tylko niewielka grupa polskich firm stale inwestuje w innowacje, badania i rozwój. Najczęściej decydują się na to firmy, które już wdrożyły podobne rozwiązania - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce".

REKLAMA

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bożena Lublińska-Kasprzak podała, że w latach 2010-2012 r. z 28 do 23 proc. spadła liczba polskich firm deklarujących, że w ciągu ostatnich trzech lat podnosiły wydatki na innowacje. Zjawisko to jednak dało się obserwować w całej Europie. "W naszym przypadku, spadek ten jest o wiele bardziej bolesny, ponieważ mamy ciągle bardzo mało tych firm i ciągle musimy nadrabiać tę stratę" - powiedziała w czwartek, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Lublińska-Kasprzak dodała jednak, że mimo odnotowanego spadku liczby innowacyjnych firm, w tym samym okresie wzrosły ich jednostkowe nakłady na ten cel, z 800 tys. do 1 mln euro, co plasuje Polskę tylko nieco poniżej unijnej średniej (1,15 mln euro). Zdaniem autorów raportu "Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce", świadczy to o ukształtowaniu się w Polsce małej, ale dynamicznej grupy firm, które stale podnoszą nakłady na inwestycje.

"Od kilku lat wyraźnie widać, że formuje się w Polsce niewielka grupa innowacyjnych firm, która stale zwiększa nakłady na działalność innowacyjną, w tym także na działalność badawczo-rozwojową. W tym mieści się jeszcze mniejsza grupa beneficjentów wsparcia publicznego, która osiąga ponadprzeciętne wyniki, jeśli chodzi o działalność innowacyjną na tle populacji przedsiębiorstw ogółem" - informuje raport PARP.

Lublińska-Kasprzak uważa także, że jak najwięcej pomocy publicznej powinno być skierowane do firm, które z innowacyjnymi rozwiązaniami nie miały dotąd styczności. Argumentowała to tym, że wsparcie takie może być motywujące, gdyż firmy, które otrzymały wsparcie w PARP, po zakończeniu finansowania ze środków publicznych dalej inwestowały w innowacje.

Badania pokazały ciekawe wyniki dotyczące mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 2 pracowników). 60 proc. takich firm zadeklarowało, że w ciągu ostatnich trzech lat inwestowało w innowacje. "To bardzo dobry i zaskakujący wynik, ale musimy głębiej przyjrzeć się temu zjawisku" - skomentowała prezes PARP. Dodała też, że 50 proc. przebadanych mikrofirm deklaruje chęć unowocześniania się w przyszłości.

"Obecnie nawet potoczna wiedza na temat rozwoju rynku startupowego, pozwala na uzasadnione przekonanie, że spora część innowacji rodzi się wśród najmniejszych podmiotów gospodarczych i również spora część nowych, niewielkich podmiotów jest zakładana w celach realizacji innowacyjnego pomysłu biznesowego" - czytamy w raporcie.

Mikroprzedsiębiorcy deklarowali również chęć zacieśniania współpracy z innowacyjnymi firmami i szkołami wyższymi. "Widzą oni, że wyczerpali możliwości, jakie dawała tania siła robocza i żeby powiększać zyski muszą zacząć inwestować w kapitał ludzki" - powiedziała Lublińska-Kasprzak.

Badania "Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności" zostały przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1200 przedsiębiorstw, zatrudniających przynajmniej dwie osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA