PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Odbiór mieszkania z inwestycji deweloperskiej – na co zwrócić uwagę?

 • Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez PERFECT SPACE
 • 10 wrz 2015 09:53

Odbiór mieszkania z inwestycji deweloperskiej – na co zwrócić uwagę? fot. Przasnyska 7

29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa deweloperska, która ma na celu ochronę interesu konsumentów. Ustawodawca wprowadził w niej szereg zmian dotyczących odbioru nieruchomości, które wpłynęły kładą kres nieuczciwym praktykom przedsiębiorców.

REKLAMA

Kwestia odbioru lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, będącego inwestycją deweloperską, pozostawała przez dłuższy czas nieuregulowana, co przekładało się na sytuację konsumentów. 

Odbiór nieruchomości na tle obowiązujących przepisów

Odbiór techniczny lokalu z inwestycji deweloperskiej stanowi potwierdzenie, że inwestycje zrealizowane przez dewelopera spełniają warunki określone w umowie deweloperskiej. Powinien być poprzedzony zawiadomieniem nabywcy o zakończeniu budowy, a także:

1. w odniesieniu do lokalu mieszkalnego — o wydaniu decyzji właściwego organu w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie budynku wielomieszkaniowego;

2. w odniesieniu do domu jednorodzinnego — o braku sprzeciwu właściwego organu wobec zawiadomienia dewelopera o zakończeniu budowy.

Przepisy ustawy przewidują sporządzenie protokołu odbioru nieruchomości, dokonywanego przez dewelopera w obecności nabywcy lokalu lub jego pełnomocnika. Ustawa deweloperska nie zawiera katalogu niezbędnych elementów protokołu. W świetle przepisów Kodeksu cywilnego powinien on jednak zawierać przede wszystkim: datę sporządzenia, dane uczestników czynności, opis nieruchomości będącej przedmiotem odbioru, a także dostrzeżone przez nabywcę wady nieruchomości – dotyczące zarówno przeprowadzenia prac w sposób niezgodny ze sztuką budowlaną, jak też ich realizację w sposób sprzeczny z umową.

W ciągu 14 dni od momentu sporządzenia protokołu deweloper powinien doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie ich uznania. Ustawodawca nakłada na niego obowiązek wskazania przyczyn wystąpienia nieprawidłowości. W uzasadnieniu powinien ustosunkować się do każdej z wad. Deweloper jest zobowiązany do usunięcia uznanych nieprawidłowości w terminie 30 dni od momentu podpisania protokołu odbioru. Jeżeli pomimo dochowania należytej staranności nie zostaną usunięte w terminie, ma on prawo do wskazania innego, odpowiedniego terminu.

Odmowa odbioru przez nabywcę

Nabywca ma prawo odmowy podpisania protokołu odbioru wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Podstawę stanowi naruszenie przez dewelopera istotnych założeń przyjętych w umowie deweloperskiej, projekcie budowlanym oraz prospekcie informacyjnym.

Jeżeli nieruchomość spełnia główne założenia, nabywca powinien podpisać protokół odbioru. Drobne nieprawidłowości, którym nie można przypisać znamion istotnych z perspektywy realizacji całej inwestycji, należy uwzględnić w zastrzeżeniach zawartych w protokole (należą do nich m.in. źle wyprofilowane okna, brak wykończenia niektórych elementów czy też usterki instalacji wodnych czy elektrycznych). Drobne wady nie stanowią przesłanki odmowy odbioru.

 • 1
 • 2
 • Kacper 2015-11-13 15:10:47
  Miałem taką sytuację, gdzie musiałem odmówić odbioru mieszkania. Sprawa nie była prosta, deweloper za wszelką cenę próbował udowodnić, że mieszkanie jest wykonane według zapisów w dokumentach. Na szczęście zasięgnąłem porady specjalistów, którzy potwierdzili moją rację i sprawa się wyjaśniła. Deweloper na swój koszt musiał doprowadzić mieszkanie do stanu zgodnego w zapisie planu.
 • Roman 2015-11-06 11:25:52
  Warto pilnować terminu decyzji dotyczącej uznania wad lub oświadczenia o odmowie ich uznania. W moim przypadku skończyło się na przekroczeniu terminu 14 dni od sporządzenia dokumentu, co stanowiło dla mnie korzyść. Deweloper musiał uznać wszystkie wady i naprawić szkodę. Nie dajmy się zmanipulować i bądźmy świadomi swoich praw.
 • Katarzyna 2015-11-04 10:40:36
  Przyznam, że korzystałam z usług podobnej agencji przy odbiorze mieszkania i bardzo sobie chwalę współpracę. Wynegocjowali dla mnie korzystne warunki umowy, nie martwiłam się o sprawy notarialne. Każdemu polecam skorzystanie z usług takiej agencji.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA