PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pesymistyczna ocena koniunktury w budownictwie

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2014 14:57

W marcu 2014 roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

W marcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 12 wobec minus 18 w lutym.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26 proc. (przed miesiącem odpowiednio: 12 proc. i 30 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie z badań.

GUS informuje, że oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem.

"Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są optymistyczne, lepsze od niekorzystnych przewidywań formułowanych w lutym. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się sygnalizowany w lutym wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - wynika z danych.

Badania wskazują, że planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem.

Przedsiębiorcy spodziewają się też nieco mniej znaczącego od oczekiwanego w lutym spadku cen robót budowlano-montażowych.

"Spośród badanych podmiotów 20 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się - po raz pierwszy od kwietnia 2012 r. - niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - informuje GUS.

Dane wskazują także, że odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się w marcu na poziomie 3,1 proc. (przed rokiem 2,0 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA