PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podwyżki i trendy eko na budowach

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 09 sty 2018 11:35

Podwyżki i trendy eko na budowach Fot. shutterstock

Z raportu PMR „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2017 - Prognozy rozwoju na lata 2017-2022” wynika, że ponad 60 proc. polskich firm budowlanych zamierza podnieść swoje ceny ofertowe. Co jeszcze czeka branżę w nadchodzących miesiącach prognozuje Touax.

REKLAMA

Usługi budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem za strony klientów. Jak zauważa Jacek Staniszewski, dyrektor generalny firmy Touax, świadczy o tym fakt, że liczba zamówień znacznie przekracza możliwości przedsiębiorstw budowlanych. Jednak za te usługi klienci niebawem będą musieli zapłacić więcej niż dotychczas. Ma to związek m.in. z coraz mocniej widocznym wzrostem kosztów wykonawstwa — co bezpośrednio wiąże się z podniesieniem wynagrodzeń, cen materiałów budowlanych, paliwa czy usług telekomunikacyjnych. W najbliższym czasie  zyska na znaczeniu również eko trend w budownictwie.

— Dobrą kondycję branży budowlanej, potwierdza bardzo duże wykorzystanie naszych kontenerów w różnych sektorach, a przede wszystkim we wspomnianej już branży budowlanej — mówi dyrektor generalny firmy Touax, będącej ekspertem w dziedzinie kontenerowego budownictwa modułowego dla biznesu, która ma znaczący udział w rynku.

Ceny pójdą w górę

Jak wynika z raportu PMR „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2017 - Prognozy rozwoju na lata 2017-2022”, ponad 60 proc. polskich firm budowlanych ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych zamierza podnieść swoje ceny ofertowe.

Na podniesienie kosztów wykonawstwa ma także wpływ podwyższenie płacy minimalnej od 2017 r. aż o 8 proc.  W związku z podjętą decyzją rządu, i w 2018 r. należy się spodziewać wzrostu poziomu wynagrodzeń, co oznacza, że płaca minimalna wyniesie 2100 zł (13,70 zł za godzinę pracy). To 5-procentowy wzrost w stosunku do 2017 r., kiedy to według danych Głównego Urzędu Statystycznego minimalne wynagrodzenie wynosiło 2000 zł i 13 zł brutto za godzinę.

Popyt na usługi budowlane rośnie, a liczba chętnych do pracy spada. Sytuacja winduje oczekiwania płacowe dostępnych na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych. Rynek ratują jednak imigranci, ale ich także już zaczyna brakować. Ustabilizowanie sytuacji będzie możliwe tylko, jeżeli zmienią się warunki wizowe dla pracowników z innych krajów.

Wyższe ceny usług budowlanych są również spowodowane zwyżką cen paliw – o 4,7 proc. oraz usług telekomunikacyjnych – o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Takie wnioski płyną z danych GUS.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA