PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie firmy są pełne optymizmu

  • wnp.pl
  • 10 paź 2017 07:05

Polskie firmy są pełne optymizmu fot. Fotolia

Polskie firmy zapowiadają ekspansję na nowe rynki, inwestycje w nowe moce produkcyjne i działalność badawczo-rozwojową i... liczą na pomoc publiczną - wynika z raportu „Inwestycje przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce” przygotowanego przez KPMG.

REKLAMA

Dobra koniunktura w gospodarce poprawiła nastroje polskich przedsiębiorców. Aż 76 proc. badanych firm pozytywnie ocenia swoją sytuację - odzwierciedla się to we wzroście produkcji sprzedanej przemysłu, rosnącej wartości nakładów inwestycyjnych, zwiększającej się liczbie zatrudnionych oraz podwyższającemu się przeciętnemu wynagrodzeniu.

Blisko 60 proc. ankietowanych firm zapowiedziało, że w ciągu następnego roku będzie się rozwijać, głównie poprzez wzrost działalności na obecnych rynkach, ekspansję zagraniczną bądź wprowadzenie nowych produktów. Firmy coraz intensywniej poszukują nowych rynków. Wprawdzie najpopularniejszym kierunkiem ekspansji są rynki europejskie, jednak z badania wynika, że połowa przedsiębiorców zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w Ameryce Południowej oraz na terenie Azji i Pacyfiku. Rosnącą popularnością, szczególnie w branży spożywczej, cieszy się również Afryka.

Firmy zapowiadają również nowe inwestycje. W ciągu następnych 2-3 lat blisko jedna trzecia ankietowanych zapowiedziała budowę nowych zakładów produkcyjnych, których większość będzie ulokowana w Polsce. Z badania wynika również rosnące zainteresowanie firm innowacyjnością. Co trzecia firma (zazwyczaj zatrudniająca powyżej 500 osób) zwiększy w tym roku nakłady na działalność badawczo-rozwojową.

- Sugeruje to, że polscy producenci powoli odchodzą od konkurowania ceną i coraz częściej skupiają się na wytwarzaniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie produktów - konkludują analitycy KPMG, zauważając, że jedna czwarta firm planuje wdrożyć rozwiązania wpisujące się w trend czwartej rewolucji przemysłowej, przede wszystkim w obszarach robotyki i nowych systemów wytwarzania.

Przy realizacji tych wszystkich ambitnych planów firmy zamierzają korzystać z pomocy publicznej - w badaniu KPMG zadeklarowało to 56 proc. przedsiębiorców. Nieustannie dwa najpopularniejsze sposoby wsparcia to granty w ramach programów operacyjnych Unii Europejskiej oraz zwolnienia podatkowe związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych.

Firmy produkcyjne mają jednak i problemy. Najpoważniejszym obecnie jest znalezienie wykwalifikowanych pracowników. - Ograniczony dostęp do wyspecjalizowanej kadry to nowa sytuacja dla polskich firm, z którą wcześniej nie mieli do czynienia. Rozwiązanie tego problemu będzie wymagało inicjatywy i wysiłku by dotrzeć do potencjalnych pracowników. Jednocześnie przedsiębiorcy będą zmuszeni więcej inwestować w pracowników, oferując im podwyżki, szkolenia bądź pozapłacowe świadczenia dodatkowe - czytamy w raporcie.

Drugą troską jest możliwy wpływ polityki na gospodarkę. - Wśród czterech najważniejszych wyzwań producenci wskazują aż dwa związane z niepewnością polityczno-gospodarczą. Wydarzenia ostatnich miesięcy w Europie i na świecie spowodowały, że przedsiębiorstwa operują w stanie zwiększonej niepewności. Znajduje to potwierdzenie w przeprowadzonym badaniu - jedyną kategorią, której znaczenie wzrosło w ostatnich latach, jest ryzyko polityczne na obecnych lub docelowych rynkach - twierdzą autorzy raportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA