PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poprawia się sytuacja finansowa firm z branży budowlanej

  • wnp.pl
  • 31 lip 2014 10:44

Poprawiająca się sytuacja finansowa firm budowlanych wskazuje na pierwsze symptomy wychodzenia branży z kryzysu, z którym zmagała się w latach ubiegłych. Jednak przed nią w zasadzie pozostały te same problemy.

REKLAMA

Taki jest podstawowy wniosek z raportu "Polskie spółki budowlane 2013 - kluczowi gracze, perspektywy rozwoju i dywersyfikacji", opracowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Autorzy wskazują, że najistotniejsze dla rozwoju branży będzie m.in. efektywne kształtowanie warunków współpracy między wykonawcami a inwestorami publicznymi. To bardzo istotne, aby tym razem lepiej wykorzystać dla rozwoju budownictwa szansę, jaką stwarza duży dopływ środków z UE w perspektywie finansowej 2014-2020.

Eksperci Deloitte przypominają, że największych nakładów można spodziewać się w budownictwie: drogowym, kolejowym, energetycznym i hydro-inżynieryjnym. Do rozdysponowania centralnie środków a Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (27,4 mld euro) na infrastrukturę transportową przeznaczone zostanie 19,8 mld euro, z czego: 12 mld na drogi oraz 7,4 mld na infrastrukturę kolejową.

Dodatkowo, 31,2 mld euro jest przeznaczone na programy regionalne, które również mogą obejmować inwestycje infrastrukturalne.

- Nowa perspektywa finansowa UE jest jedną z kluczowych czynników, który pozwala wierzyć, że przyszłość branży budowlanej w Polsce wygląda obiecująco - ocenia Maciej Krasoń, lider Grupy Real Estate & Construction w Polsce Deloitte. - Trzeba także zakładać, że firmy wyciągnęły konstruktywne wnioski z doświadczeń związanych z realizacją projektów z poprzedniego budżetu unijnego - dodaje.

Deloitte zestawia też wyniki finansowe 15 największych spółek budowlanych pod względem przychodów. Ich łączne przychody w 2013 roku wyniosły 27,3 mld zł i spadły o 6,7 mld zł, czyli 19,7 proc. w porównaniu do 2012 roku.

W przeciwieństwie do przychodów, zdecydowanie lepiej przedstawiają się inne wskaźniki, w tym wyniki operacyjne oraz netto, które były lepsze niż w 2012 r. Średnia wartość wyniku na sprzedaży 15 największych firm wzrosła z poziomu straty (49 mln zł w 2012 r.) do zysku (68 mln zł). Aż 11 z 15 największych spółek budowlanych osiągnęło zysk na sprzedaży.

Poprawiająca się stopniowo sytuacja finansowa znalazła także odzwierciedlenie we wzroście kapitalizacji największych spółek budowlanych notowanych na warszawskim parkiecie. Wartość 9 spółek budowlanych z rankingu Deloitte 15 największych wzrosła aż o 58 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA