PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PORR: Rośnie liczba nowych projektów deweloperskich

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 cze 2014 17:57

PORR: Rośnie liczba nowych projektów deweloperskich

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost liczby przetargów na realizację projektów kubaturowych. Nie pociągnęło to jednak za sobą większej liczby procesów budowlanych. - Liczba przetargów nie przełożyła się jeszcze na wzrost liczby realizowanych projektów. To dotyczy także innych krajów regionu, takich jak np. Czechy - tłumaczy Karl-Heinz Strauss, prezes zarządu PORR AG.

REKLAMA

- Polska, inaczej niż pozostałe kraje regionu CEE, nie doświadczyła kryzysu inwestycyjnego. W 2008 r. nastąpił krótki okres przeczekania, od tej pory obserwujemy jednak stały wzrost. Tymczasem inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej dopiero teraz ostrożnie wracają na ścieżkę rozwoju po czasie silnego zastoju - mówi Karl-Heinz Strauss, prezes zarządu PORR AG.

- W Polsce konsekwencją europejskiego spowolnienia był spadek cen kontraktów budowlanych, które obecnie powinny zacząć rosnąć. Motorem wzrostu stawek będą jednak przede wszystkim inwestycje korzystające ze środków UE - dodaje Strauss.

W ostatnich miesiącach na polskim rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej przetargów w segmencie budownictwa kubaturowego. Największy ruch widać w przypadku centrów handlowych i obiektów przemysłowych. Popyt na budynki biurowe utrzymuje się na stałym poziomie, mniej dzieje się natomiast na rynku mieszkaniowym. Na nim lepiej radzą sobie projekty z segmentu popularnego, mniej inwestycji planowanych jest na tzw. górnej półce.

Rok 2013 był dla PORR bardzo intensywny - wartość produkcji zwiększyła się w porównaniu do 2012 r. o ponad jedną trzecią. Jednak głównym źródłem wzrostu były projekty infrastrukturalne. Budownictwo kubaturowe ożywiało się nieco wolniej, kontrakty podpisywane były już w ubiegłym roku, m.in. na budowę biurowca Q22 w Warszawie i kompleksu Waterfront w Gdyni oraz rozbudowę i modernizację Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu.

Według przedstawicieli Grupy, poza Warszawą najwięcej nowych projektów w 2014 r. czekać będzie w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście. Warszawa i Poznań są przy tym liderami rynku nowych projektów biurowych w regionie CEE. Główne polskie miasta wojewódzkie rozwijają się przy tym szybciej niż stolice mniejszych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

- Spodziewamy się, że pozytywny klimat utrzyma się przez cały rok, co przełoży się na dalszy wzrost w regionie. Natomiast w 2015 r. tempo rozwoju utrzymają przede wszystkim Czechy - prognozuje Karl-Heinz Strauss.

Obecnie PORR buduje w Polsce: 155-metrowy biurowiec Q22 w Warszawie, wielofunkcyjny kompleks Waterfront w Gdyni, biurowiec klasy A Nimbus w Warszawie, I etap kompleksu biurowego Business Garden w Poznaniu oraz III etap Osiedla Grafitowego we Wrocławiu. PORR w branży nieruchomości komercyjnych zrealizował takie projekty, jak m.in. zrewitalizowane kamienice przy ul. Próżnej w Warszawie, tworzące centrum biurowe Le Palais, Andersia Business Centre w Poznaniu, Hotel Andel's w Łodzi, Hotel Intercontinental w Warszawie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA