PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PORR: Rośnie liczba nowych projektów deweloperskich

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 cze 2014 17:57

PORR: Rośnie liczba nowych projektów deweloperskich

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost liczby przetargów na realizację projektów kubaturowych. Nie pociągnęło to jednak za sobą większej liczby procesów budowlanych. - Liczba przetargów nie przełożyła się jeszcze na wzrost liczby realizowanych projektów. To dotyczy także innych krajów regionu, takich jak np. Czechy - tłumaczy Karl-Heinz Strauss, prezes zarządu PORR AG.

REKLAMA

- Polska, inaczej niż pozostałe kraje regionu CEE, nie doświadczyła kryzysu inwestycyjnego. W 2008 r. nastąpił krótki okres przeczekania, od tej pory obserwujemy jednak stały wzrost. Tymczasem inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej dopiero teraz ostrożnie wracają na ścieżkę rozwoju po czasie silnego zastoju - mówi Karl-Heinz Strauss, prezes zarządu PORR AG.

- W Polsce konsekwencją europejskiego spowolnienia był spadek cen kontraktów budowlanych, które obecnie powinny zacząć rosnąć. Motorem wzrostu stawek będą jednak przede wszystkim inwestycje korzystające ze środków UE - dodaje Strauss.

W ostatnich miesiącach na polskim rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej przetargów w segmencie budownictwa kubaturowego. Największy ruch widać w przypadku centrów handlowych i obiektów przemysłowych. Popyt na budynki biurowe utrzymuje się na stałym poziomie, mniej dzieje się natomiast na rynku mieszkaniowym. Na nim lepiej radzą sobie projekty z segmentu popularnego, mniej inwestycji planowanych jest na tzw. górnej półce.

Rok 2013 był dla PORR bardzo intensywny - wartość produkcji zwiększyła się w porównaniu do 2012 r. o ponad jedną trzecią. Jednak głównym źródłem wzrostu były projekty infrastrukturalne. Budownictwo kubaturowe ożywiało się nieco wolniej, kontrakty podpisywane były już w ubiegłym roku, m.in. na budowę biurowca Q22 w Warszawie i kompleksu Waterfront w Gdyni oraz rozbudowę i modernizację Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu.

Według przedstawicieli Grupy, poza Warszawą najwięcej nowych projektów w 2014 r. czekać będzie w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście. Warszawa i Poznań są przy tym liderami rynku nowych projektów biurowych w regionie CEE. Główne polskie miasta wojewódzkie rozwijają się przy tym szybciej niż stolice mniejszych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

- Spodziewamy się, że pozytywny klimat utrzyma się przez cały rok, co przełoży się na dalszy wzrost w regionie. Natomiast w 2015 r. tempo rozwoju utrzymają przede wszystkim Czechy - prognozuje Karl-Heinz Strauss.

Obecnie PORR buduje w Polsce: 155-metrowy biurowiec Q22 w Warszawie, wielofunkcyjny kompleks Waterfront w Gdyni, biurowiec klasy A Nimbus w Warszawie, I etap kompleksu biurowego Business Garden w Poznaniu oraz III etap Osiedla Grafitowego we Wrocławiu. PORR w branży nieruchomości komercyjnych zrealizował takie projekty, jak m.in. zrewitalizowane kamienice przy ul. Próżnej w Warszawie, tworzące centrum biurowe Le Palais, Andersia Business Centre w Poznaniu, Hotel Andel's w Łodzi, Hotel Intercontinental w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA