PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Real estate żargon jest too hard?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 lip 2015 17:04

Real estate żargon jest too hard? Fot. Fotolia

Anglo/real estate żargon to dziwny język, którym posługują się doradcy ds. nieruchomości, agenci, negocjatorzy, właściciele budynków i media. Firma JLL przedstawia krótki słownik najbardziej popularnych zwrotów.

REKLAMA

Add-on factor (edony) czyli współczynnik powierzchni wspólnych: współczynnik dla całego budynku, wyrażony w %. Obejmuje poziome części wspólne budynku współużytkowane przez najemców, takie jak m. in. recepcja, zazwyczaj również hole windowe, wspólne toalety na piętrach etc.

Asking rent czyli czynsz bazowy: stawka czynszu oferowana wyjściowo przez właściciela/wynajmującego nieruchomości i podawana (jak wszystkie niżej opisane czynsze) jako stawka (zwykle w Euro, rzadziej w PLN) za metr kwadratowy za miesiąc).

Break option (brejki) czyli opcja wcześniejszego wyjścia: zapisane w umowie prawo do zakończenia najmu wcześniej niż przed zakończeniem pełnego okresu najmu zwykle pod określonymi w umowie warunkami dodatkowymi.

Cash flow (kasz floły) czyli zestawienie kosztów: tabelaryczne zestawienie wszystkich kosztów najmu w poszczególnych budynkach pokazane w rozbiciu na lata najmu, narzędzie służące do porównania ofert najmu (proposali).

Effective rent (efektiwy) czyli czynsz efektywny: czynsz bazowy lub transakcyjny w zależności od momentu zaawansowania procesu, pomniejszony o zwolnienie z czynszu (rent frisy) przeliczone na całość okresu najmu, jest to wynik matematycznej kalkulacji – ta stawka nie pojawia się w umowie, tylko w ofertach.

Fit out contribution/budget/allowance czyli budżet na aranżację powierzchni: budżet wyrażony jako stawka w EUR lub PLN za metr kwadratowy lub jako całościowa kwota; proponowany przez wynajmującego.

Fit-out (fit aut) czyli aranżacja powierzchni: aranżacja powierzchni biurowej, która jest realizowana po podpisaniu umowy najmu lub aneksu do umowy najmu.

Gross space czyli wielkość powierzchni brutto: wielkość powierzchni biurowej netto powiększona o udział w powierzchniach wspólnych na piętrze (np. część toalet i korytarza jeżeli nie są używane wyłącznie przez najemcę) oraz o add-on factor (współczynnik powierzchni wspólnych).

Hot desking czyli polityka zajmowania biurek: czasowe miejsca pracy używane przez różne osoby lub współdzielone przez te same osoby pracujące w różnym czasie; ich wykorzystanie zapewnia optymalizację miejsca pracy.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA