PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

RPP pozytywnie ocenia rozwój budownictwa

  • Autor: PAP
  • 10 kwi 2014 08:39

Komunikat ze środowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej sugeruje, że jest ona bardziej optymistyczna - odnotowuje oznaki poprawy kondycji gospodarki bez obaw o inflację przynajmniej do końca najbliższego roku – ocenia JP Morgan.

REKLAMA

Jak podaje JP Morgan, z komunikatu Rady usunięto wzmiankę o osłabieniu aktywności gospodarki USA, uznając tamtejsze warunki za stosunkowo sprzyjające. Rada zaobserwowała w Polsce poprawę w budownictwie i produkcji montażowej, co jest odejściem od negatywnego trendu odnotowanego w komunikacie z poprzedniego miesiąca. Po trzecie obecny komunikat RPP jest nieco bardziej optymistyczny w kwestii rynku pracy i kredytów dla firm - wylicza w komentarzu JP Morgan.

Analitycy banku podzielają opinię prezesa NBP Marka Belki, który sądzi, że z uwagi na prognozę niskiej inflacji do końca 2015 r. o ewentualnej zwyżce stóp procentowych powinien przesądzić moment, gdy faktyczne tempo wzrostu będzie trwale przewyższać potencjalne.

Prognoza NBP zakłada, że PKB wzrośnie o 3,6 proc. rdr w 2014 r. w porównaniu z potencjalnym 2,5 proc. rdr oraz 3,7 proc. rdr w 2015 r. wobec potencjalnego 2,8 proc. NBP spodziewa się, że niewykorzystane moce gospodarki zostaną wypełnione w najbliższym roku. JP Morgan ze swej strony jest mniej optymistyczny. Jego prognoza PKB dla Polski za lata 2014-15 wynosi 2,8 proc. rdr i 3,2 proc. rdr.

JP Morgan za najbardziej interesującą uwagę Marka Belki uznaje jego wypowiedź o tym, że zastosowanie QE przez EBC spowodowałoby ruch w polityce monetarnej w Polsce powodując umocnienie złotego i redukując tym samym inflację.

"Sugeruje to, że RPP byłaby skłonna zareagować na umocnienie złotego w stosunku do obecnego poziomu. Jednak dalsze uwagi prezesa Belki wskazują, że dodatkowym warunkiem obok QE w eurostrefie, który musiałby zajść przed podjęciem decyzji o ewentualnej obniżce stóp, byłoby wyhamowanie tempa PKB" - ocenia jego wypowiedź JP Morgan.

Analitycy podtrzymują swoje prognozy dotyczące podwyżki stóp procentowych przez RPP w II kw. 2015 r.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej. Rada w komunikacie podtrzymała, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca III kw. 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA