PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek budowlany będzie rósł szybciej

  • Autor: PAP
  • 14 paź 2014 17:06

Rynek budowlany w 2014 r. urośnie o 4-6 proc., zaś w 2015 r. dynamika wzrostu przyspieszy do 6-8 proc. - ocenił dla PAP Maciej Krokosiński, ekspert z Deloitte. Jego zdaniem, wzrost rynku oparty będzie przede wszystkim na wydatkowaniu środków unijnych na programy infrastrukturalne.

REKLAMA

"Z naszych wyliczeń wynika, że w I połowie roku rynek wzrósł o około 6 proc. Taka dynamika powinna utrzymać się także w II półroczu więc można oczekiwać, że cały rok zamkniemy wzrostem rynku na poziomie 4-6 proc. To nie jest znacząca poprawa koniunktury w sektorze tylko raczej powolne odbicie. Perspektywy dla branży są jednak obiecujące" - ocenił dla PAP Krokosiński.

Z raportu Deloitte dotyczącym perspektyw dla rynku budowlanego wynika, że w I półroczu 2014 r. przychody 9 największych polskich spółek budowlanych notowanych na GPW wyniosły 7,2 mld zł, wobec 6,8 mld zł przed rokiem co oznacza wzrost o 6 proc. rdr.

Zdaniem Krokosińskiego, wzrost sprzedaży w branży budowlanej w najbliższych latach oparty będzie na 4 filarach: funduszach unijnych, czynnikach makroekonomicznych, inwestycjach w infrastrukturę oraz na rozwoju formuły PPP.

"Szacowane potrzeby inwestycyjne w infrastrukturę w Polsce do 2020 r. wynoszą ok. 500 mld zł (...) Prognozowany dla Polski wzrost PKB na poziomie ok. 4 proc. w najbliższych latach oraz oczekiwane obniżenie poziomu długu publicznego do ok. 46 proc. w 2016 r. powinny znacznie zwiększyć skłonność sektora publicznego do inwestowania w infrastrukturę (...) Szansą dla stabilnego rozwoju sektora budowlanego może być również szersze stosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego" - napisano w raporcie firmy.

W ocenie Krokosińskiego, w 2015 r. rynek budowlany jeszcze urośnie, choć ten wzrost będzie "umiarkowany". Szczyt koniunkturalny w branży nastąpi natomiast w latach 2016-2018.

"Od 2015 r. będziemy obserwować już na rynku środki unijne z nowej perspektywy, która ma być głównym czynnikiem stymulującym rynek. Jednak w przyszłym roku te inwestycje będą dopiero ruszały, będą w początkowej fazie, więc te wzrosty nie będą jeszcze zbyt imponujące. Oceniam, że należy spodziewać się dynamiki wzrostu rynku budowlanego na poziomie 6-8 proc. To ostrożne, ale prawdopodobne prognozy. Biorąc pod uwagę jeszcze tegoroczne odbicie, to można przypuszczać, że na koniec 2015 r. rynek będzie na poziomie z końca 2012 roku" - powiedział Krokosiński.

"Szczyt dla branży nastąpi w latach 2016, 2017 i 2018. Wtedy inwestycje będą najbardziej zaawansowane, każdy segment budownictwa będzie w trakcie realizacji projektów: energetyka, infrastruktura transportowa w tym głównie kolejowa oraz inwestycje środowiskowe" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA