PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Słabe lato dla europejskiej branży budowlanej

  • wnp.pl
  • 27 sie 2014 14:41

Unijne budownictwo w czerwcu zmniejszyło produkcję zarówno w stosunku do maja tego roku, jak i czerwca roku ubiegłego. Polska jest jednak wśród liderów wzrostu.

REKLAMA

Kondycja i perspektywy budownictwa są szczególnie ważne dla produkcji i handlu stalą, bo około jednej trzeciej sprzedaży branży stalowej trafia do tego segmentu. Według ostatnich danych Eurostat branża budowlana w strefie euro przed wakacjami przyhamowała.

W stosunku do maja tego roku ten segment gospodarki zmniejszył produkcję o 0,7 proc., przy czym dla budownictwa spadek ten wyniósł 0,9 proc., natomiast dla inżynierii lądowej i wodnej 0,5 proc. Dla 28 krajów EU spadki te są mniejsze i wynoszą odpowiednio: 0,3 proc., 0,5 proc. i 0,2 proc. Polska wyszła z tej sytuacji z doskonałym 1 miejscu w grupie najwyższych wzrostów - nasza branża budowlana zwiększyła produkcję o 2,7 proc. Podium uzupełniają Niemcy z wzrostem na poziomie 1,2 proc. oraz Czechy i Wielka Brytania, gdzie wzrost wynosił 1,1 proc.

W porównaniu rok do roku spadku są jeszcze większe - dla strefy euro redukcja aktywności branży budowlanej to 2,3 proc. Budownictwo zmniejszyło produkcję o 2 proc., podczas gdy inżynieria lądowa i wodna o 3,4 proc. W wypadku całej Unii spadek wynosi ogólnie 0,5 proc., 0,2 proc. dla budownictwa i 2,7 proc. dla inżynierii lądowej i wodnej. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazła się Słowenia ze wzrostem na poziomie 28,7 proc., za nią Węgry (9,8 proc.) i na ostatnim miejscu podium Polska, gdzie wzrost wyniósł 8,0 proc.

Nieco gorzej wygląda nasza sytuacja, kiedy porównujemy kwartalnie. Porównując z poprzednimi kwartałami zanotowaliśmy wzrost o 6,2 proc. w trzecim kwartale ubiegłego roku, o 3,3 proc. w ostatnim kwartale tamtego roku i o 4,8 proc. w pierwszym kwartale 2014. Drugi kwartał roku to już jednak spadek o 4,4 proc. w porównaniu z pierwszym. Przyglądając się zmianom miesięcznym w pierwszej połowie tego roku najlepiej wygląda dynamika lutego, kiedy produkcja w segmencie budowlanym wzrosła o 13,8 proc. Kolejne miesiące to spadki odpowiednio o 1,3 proc., 6,5 proc. i 3,1 proc. Dopiero czerwiec przyniósł wzrost o 4,4 proc.

Te same wyniki w porównaniu rok do roku wyglądają już jednak lepiej. W styczniu 2014 roku produkcja budownictwa była o 3,7 proc. niższa niż przed rokiem, ale już do lutego mamy wzrosty, które wynoszą kolejno: 14,4 proc. w lutym, 18,2 proc. w marcu, 13,2 proc. w kwietniu, 6,8 proc. w maju i 8,0 proc. w czerwcu. Porównując w ten sposób kwartały mamy spadek dla 3 kwartału 2013, a potem wzrosty kolejno o 0,5 proc., i 10,2 proc. po 9,0 proc. w drugim kwartale tego roku.

Według prognoz Eurofer wartość wskaźnika SWIP, obrazującego średnią ważoną produkcji sprzedanej przemysłów konsumujących wyroby stalowe dla budownictwa ma w tym roku wzrosnąć o 2,4 proc., a w przyszłym o 2,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA