PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Słaby kwiecień w branży budowlanej

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2016 15:19

Słaby kwiecień w branży budowlanej Fot. Fotolia

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu 2016 r. była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

REKLAMA

Z danych GUS opublikowanych w środę wynika, że produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu 2016 r. była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem, jednak nieznacznie wyższa niż miesiąc temu. W marcu 2016 r. odnotowano spadek produkcji o 15,8 proc., a z kolei kwietniu 2015 r. sektor ten mógł się pochwalić wzrostem produkcji o 8,5 proc.

Wyniki finansowe przedsiębiorstw budowlanych w I kwartale br. były znacznie gorsze niż przed rokiem.

Spadek produkcji w skali roku, jak wskazują dane GUS, odnotowano we wszystkich działach budownictwa. Największy spadek dotknął działy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 31,5 proc., po wysokim wzroście przed rokiem). Z kolei w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane specjalistyczne produkcja obniżyła się o 4,8 proc., a w tych specjalizujących się w budowie budynków - spadła o 3,3 proc.

Mniejsza niż przed rokiem była sprzedaż robót o charakterze remontowym (o 15,8 proc.) oraz inwestycyjnym (o 14,3 proc.). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa w kwietniu br. była o 15,3 proc. niższa niż przed rokiem i o 0,6 proc. względem marca 2016 r.

W I kw. 2016 r. produkcja budowlano-montażowa obniżyła się w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o 13,1 proc. (wobec wzrostu o 5,1 proc. przed rokiem).

W I kw. 2016 r. sytuacja finansowa przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie budownictwa pogorszyła się w stosunku do I kw. ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa uzyskały niższe wyniki finansowe zarówno brutto, jak i netto (spadek odpowiednio o 34,7 proc. do 308,9 mln zł oraz o 48,3 proc. do 188,3 mln zł).

Jak wskazuje GUS, wpływ na to miały znacznie gorsze niż przed rokiem ujemne wyniki jednostek specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Słabsze niż przed rokiem były również wskaźniki rentowności, co było z kolei spowodowane znacznym pogorszeniem ujemnych wskaźników rentowności w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wskaźnik rentowności ze sprzedaży w budownictwie ogółem obniżył się z 1,4 do 0,4 proc., rentowności obrotu brutto - z 2,7 do 1,9 proc., a obrotu netto - z 2,0 do 1,2 proc.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA