PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sztuka wyboru dobrego facility managera

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 paź 2015 07:59

Sztuka wyboru dobrego facility managera Karolina Nitka, Senior Property Manager, Dział Zarządzania Nieruchomościami, JLL

Wybór facility managera, czyli podmiotu, który zadba o techniczną stronę budynku, może być szybki i prosty. Bez dogłębnej analizy oferty narażamy się jednak na poważne zagrożenie, które uniemożliwi czerpanie zysków z bezawaryjnych systemów w obiekcie. Karolina Nitka z JLL uczy, jak właściwie przeprowadzić proces przetargu.

REKLAMA

Przygotowujemy przetarg

Zarządca rozpoczyna proces kompletowania dostawców usług już na etapie wyboru uczestników przetargu. Wybór dostawcy zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami konkretnej nieruchomości, dlatego bardzo ważna jest znajomość obiektu i klienta, dla których prowadzony jest proces.

Zaproszenie konkretnej firmy do uczestniczenia w postępowaniu ofertowym powinno być poprzedzone wcześniejszym rozpoznaniem jej struktury oraz potencjalnych wartości dodanych jakie dana firma może wnieść w tym konkretnym przypadku. Zdarzają się niestety przypadki, kiedy zaproszone przez zarządców podmioty nie zostały wstępnie zweryfikowane i nie są w stanie spełnić stawianych wymagań, co okazuje się dopiero w trakcie analizy ofert. Zabiera to niepotrzebnie czas zarówno zarządcy, jak i klienta.

Analizujemy rynek dostawców

Rynek dostawców jest w tej chwili stosunkowo rozbudowany. Znajdziemy na nim zarówno światowych graczy, jak i mniejsze, lokalne firmy powstające często pod konkretny projekt.

Najczęściej sprawdza się prawo silniejszego – im większa firma, tym większe i bardziej kompleksowe może zapewnić wsparcie. Międzynarodowe korporacje gwarantują zazwyczaj dopracowane procedury, głęboką znajomość kluczowych systemów budynkowych, rozbudowane procesy raportowania oraz większą elastyczność w przypadku konieczności zapewnienia np. dodatkowego składu osobowego.

Mniejsze organizacje są zazwyczaj bardziej zorientowane na klienta, charakteryzują się mniej formalną a bardziej „praktyczną” współpracą ze zleceniodawcą. Często również nadzór na wykonaniem kontraktu jest sprawowany z większym zaangażowaniem.

Na etapie wyboru dostawcy należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które niemal zawsze pozwolą wyłonić profesjonalistów godnych naszego zaufania.

Benchmarking

Najczęściej wśród kluczowych wymieniana jest cena za usługę. Rzeczywiście, cena jest elementem istotnym, ale nie powinna stanowić głównego kryterium. W tym aspekcie doświadczony zarządca powinien kierować się znajomością realiów rynkowych, a w razie konieczności przeprowadzić benchmarking. Pozwoli to na określenie ram kwotowych, w których wymagany zakres usług będzie świadczony na odpowiednio wysokim poziomie i przez odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Najtańsi dostawcy zazwyczaj ostatecznie nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym na etapie realizacji kontraktu.

  • Normalny 2015-10-19 14:36:39
    Tja, najlepszym przykładem jest przetarg zorganizowany przez JLL na budynki funduszu Tritax, pełen "profesjonalizm". A SLA jest chyba tylko po to, żeby jakoś usprawiedliwić, że wasi zarządcy nie jeżdżą na budynki, którymi się zajmują? ŻENADA.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA