PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szybciej, wydajniej, modułowo

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 17 paź 2017 16:23

Szybciej, wydajniej, modułowo fot. Climatic

Budownictwo modułowe w Polsce kojarzone jest z niskobudżetowym i słabym jakościowo budownictwem kontenerowym. Nic bardziej mylnego...

REKLAMA

Atuty budownictwa modułowego dobrze znają już inwestorzy na zachodzie i północy Europy, gdzie ta technologia święci triumfy. W Niemczech w systemie modułowym budowane są min. biura, hotele, szpitale, obiekty edukacyjne, akademiki, itp. Wszystkie modułowe budynki spełniają wymagania niemieckich norm w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz akustyki wewnętrznej pomieszczeń, co więcej większość z budynków ma charakterystykę pasywną, spełniając standard kfW 40 kWh/mkw co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie jednak najbardziej krótki czas realizacji zadań, małą uciążliwość w miejscu instalacji, a najbardziej wysoką jakość budynku powstającego pod dachem w kontrolowanych warunkach produkcyjnych.

W Polsce system budownictwa modułowego nadal czeka na lepsze czasy, głównie ze względu na mylne porównanie ze słabszym jakościowo i ograniczonym wymiarami budownictwem kontenerowym.

- Technologia modułowa sprawdza się zarówno w obiektach publicznych, jak i komercyjnych. Wymiar modułów jest każdorazowo dostosowany do wymagań inwestycji. Przykładowo wysyłaliśmy za granicę moduły które miały 5,5 m szerokości, 18 metrów długości, czy też 4,2 m wysokości. Jedynym ograniczeniem jest transport. W ciągu 5 miesięcy z modułów o wysokim stopniu prefabrykacji można wybudować atrakcyjny obiekt hotelowy, dziesięcioodziałowe przedszkole, jak również specjalistyczny obiekt medyczny – mówi Kamil Kowalczyk z firmy Climatic. - Do niedawna głównymi czynnikami, które ograniczały rozwój budownictwa modułowego w naszym kraju były brak świadomości inwestora w zakresie możliwości zastosowania technologii modułowej oraz wysoka cena obiektów oferowanych przez zagranicznych producentów. Ostatnie lata pokazały jednak, że na gruncie potrzeby szybkiego budowania w wysokiej jakości, w Polsce powstały firmy, które z powodzeniem konkurują z ich europejskimi odpowiednikami.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Stopień prefabrykacji budynków modułowych sięgający 90 proc., a co za tym idzie, krótszy nawet o 70-proc. czas realizacji inwestycji, pozwalają w zupełnie inny sposób spojrzeć na samą organizację budowy oraz zarządzanie procesem inwestycji. Przykład? Przedszkole nr 5 w Mińsku Mazowieckim, które zostało wybudowane zaledwie w... pięć miesięcy. Stara placówka, wybudowana 40 lat temu w czynie społecznym przez pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, była już w bardzo złym stanie, a ograniczenia powierzchniowe działki budowlanej nie pozwalały na wybudowanie nowego obiektu. Niemożliwe było również zamknięcie – choćby czasowe – przedszkola, tak samo jak czasochłonna budowa w technologii tradycyjnej. Nikt w mieście nie zaryzykowałby również wydania pieniędzy na budowę budynku energooszczędnego, który miałby powstać jako przedszkole w systemie kontenerowym. Najlepszym rozwiązaniem okazał się pomysł na budowę w systemie modułowym.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA