PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tanie zarządzanie biurowcami? Nie tędy droga

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 maj 2015 09:13

Tanie zarządzanie biurowcami? Nie tędy droga Fot. Fotolia

Rynek usług facility management w Polsce wciąż się zmienia. Powstają nowe firmy, a inne nie wytrzymują konkurencji i upadają. Najniebezpieczniejszym zjawiskiem jest jednak walka cenowa i kontrakty poniżej kosztów - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Dominik Światłoch, prezes FM Solutions.

REKLAMA

Jak ocenia Pan sytuację na rynku facility management i gdzie upatruje Pan miejsce dla FM Solutions?

Rynek jest bardzo dynamiczny. Cały czas powstają nowe firmy, a inne nie wytrzymują konkurencji i upadają. Najniebezpieczniejszym zjawiskiem jest walka cenowa i chęć pozyskania przez firmy z tej branży jak największej liczby kontraktów nawet poniżej kosztów ich właściwej realizacji. FM Solutions działa inaczej - rywalizuje nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i kompleksowymi usługami wykonując je w pełnym zakresie określonym w umowie.

Zależy nam na współpracy ze wszystkimi użytkownikami nieruchomości na każdym etapie działalności – w czasie projektowania, rozruchu oraz użytkowania obiektu.

W ofercie mamy też usługi modernizacji starszych biurowców. Taki projekt przeprowadziliśmy np. w Krakowie, w budynku Rondo Business Park, gdzie wykonaliśmy remont budynku w taki sposób, aby zminimalizować wpływ na pracę najemcy. Wykonaliśmy prace polegające na odświeżeniu biur nie wyłączając powierzchni z użytkowania.

Rynek powierzchni biurowych jest stosunkowo „młody”, ale znajdujące się na nim również starsze powierzchnie, które muszą zmieniać się i dostosowywać do nowych oczekiwań. Zapotrzebowanie na usługi facility management w zakresie kompleksowych rozwiązań na najwyższym poziome dopiero się w Polsce rodzi.

Obecnie każda nowa inwestycja biurowa poddaje się certyfikacji.

Rzeczywiście, prawie każdy nowy budynek biurowy ma certyfikat zgodny z BREAM lub LEED, jednak w praktyce oznacza to, że jest wyposażony ma właściwe instalacje i rozwiązania, które oznaczają szereg korzyści dla użytkowników budynków. Problem polega na tym, że w wielu tego typu budynkach systemy oraz zastosowane rozwiązania nie są właściwie wykorzystywane. FM Solutions pomaga właścicielom i zarządcom właściwie skonfigurować budynek, tak aby był on jak najbardziej efektywny pod kontem zużycia mediów oraz komfortu użytkowników.

Spotkaliśmy się z opinią, że biurowiec jest na tyle „zielony”, na ile „zieloni” są jego najemcy.

Nie do końca się z tym zgadzam. Główna rola przypada w tym wypadku zarządcy technicznemu, a nie najemcy. Niejednokrotnie mamy do czynienia z dziwnymi sytuacjami – ostatnio spotkaliśmy się z przykładem budynku, który otrzymał „zielony” certyfikat i był wyposażony we wszelkie nowoczesne rozwiązania, ale okazało się, że jest zupełnie nieefektywny, jeśli chodzi o koszty. Urządzenia, które w nim zamontowano, nie były skonfigurowane, a system BMS nie odczytywał parametrów, które powinny być w nim dostępne i pomocne we właściwych ustawieniach.

  • JKE 2015-05-16 13:16:43
    Zgadzam się z Panem.Tylko czy właścicielowi nieruchomości, który za 3-5 lat lub zaraz po wybudowaniu i znalezieniu najemców sprzeda nieruchomość, zależy na dobrej kondycji budynku w dłuższym okresie?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA