PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Upadek budowlanego giganta. Likwidacja Carillionu może kosztować dziesiątki tysięcy miejsc pracy

  • Autor: PropertyNews.pl/bbc.com/theguardian.com/birminghampost.co.uk
  • 15 sty 2018 10:57

Upadek budowlanego giganta. Likwidacja Carillionu może kosztować dziesiątki tysięcy miejsc pracy fot. Shutterstock

Carillion, brytyjski potentat rynku budowlanego, przyznał, że musi poddać się przymusowej likwidacji z efektem natychmiastowym. Decyzja nastąpiła po tym, jak nie udało się wynegocjować sposobu na likwidację długu firmy. Druga co do wielkości budowlana spółka na Wyspach prowadziła w tej sprawie rozmowy z brytyjskim rządem.

REKLAMA

Firma prowadziła decydujące rozmowy podczas weekendu, próbując poradzić sobie z długami. Ustalono jednak, że brytyjski rząd będzie wspierał finansowo rozpoczęte publiczne projekty Carillionu.

Spółka z siedzibą w Wolverhampton jest kluczowym wykonawcą rządowych projektów - ma kontrakty na prace kolejowe, w tym budowę tunelu szybkiej prędkości HS2, zajmuje się też pracami budowlanymi w szkołach, więzieniach i dla NHS, brytyjskiej służby zdrowia. Obecnie jest w trakcie prac m.in. nad projektem Paradise w centrum Birmingham, wartym 700 mln funtów. Zarządza również pracami serwisowymi w 50 tys. domów dla Ministerstwa Obrony.

Carillion zatrudnia ponad 43 tys. pracowników na świecie, w tym ok. 20 tys. w Wlk. Brytanii. Nie jest pewne jeszcze jak wpłynie na nich likwidacja, jednak mówi się o zagrożeniu dla tysięcy lub nawet dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

W związku z likwidacją firmy, niektóre z kontraktów zostaną przejęte przez konkurencję.

Prezes Carillion, Philip Green przyznał, że to bardzo smutny dzień dla firmy, jej pracowników, dostawców i klientów, którym służono przez wiele lat. Największy żal towarzyszy kierownictwu w związku z brakiem możliwości finansowego zabezpieczenia obecnego planu biznesowego, stąd decyzja o likwidacji.

- To z pewnością trzęsienie ziemi jeśli chodzi o wiarę opinii publicznej w możliwość dostarczenia usług i infrastruktury przez sektor prywatny. Większość firm powinna mienić sposób myślenia. Jeśli wykonują znaczą ilość prac finansowanych z podatków dla podatników, powinny traktować siebie bardziej jako wykonawcę publicznego, nie prywatną firmę skupioną na wzbogacaniu właścicieli akcji i dyrektorów - skomentował Bernard Jenkin, przewodniczący Publicznego Komitetu Administracyjnego Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej.

Opozycyjna Partia Pracy wzywa do śledztwa w sprawie: - Musimy działać szybko, aby zabezpieczyć publiczne kontrakty i zapewnić ochronę pracownikom, firmom dostawczym i podatnikom - wzywa Jon Trickett, minister Gabinetu Cieni - W czasie, gdy wydano trzy ostrzeżenia dla Carillionu, otrzymał on rządowe kontrakty o wartości 2 miliardów funtów. Biorąc to pod uwagę, należy podjąć poważne śledztwo w sprawie działań rządu w tej kwestii. Kluczowe jest, aby akcjonariusze i kredytodawcy nie wyszli z nagrodami za dochodowe kontrakty, podczas gdy podatnicy muszą płacić za przynoszące straty projekty - dodał.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA