PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Chorzowie powstanie duże centrum przesiadkowe

  • wnp.pl
  • 11 paź 2014 17:12

Na Rynku w Chorzowie szykują się duże zmiany. Przystanki autobusowe i tramwajowe, rozsiane dotychczas w trzech miejscach, do połowy przyszłego roku skupione zostaną w centrum przesiadkowym. Przewiduje to umowa podpisana właśnie przez Tramwaje Śląskie i miasto Chorzów z wykonawcą prac.

REKLAMA

- Naszym celem jest usprawnienie komunikacji w mieście, bo aktualnie mieszkańcy i turyści muszą biegać pomiędzy przystankami. Centralizacja zdecydowanie ułatwi poruszanie się - powiedział prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, tuż przed podpisaniem umowy.
Wykonawca prac - wybrana w drodze przetargu firma Balzola SA - wykona prace zlecone przez dwa podmioty: Tramwaje Śląskie SA i Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie. W efekcie gruntowanie zmodernizowane zostanie torowisko od przystanku Chorzów Chopina do ul. Moniuszki oraz powstanie trzyperonowe centrum przesiadkowe, na którym będą się zatrzymywać wszystkie tramwaje i autobusy przejeżdżające przez Rynek.

We wtorek 8 października umowę ze strony Tramwajów Śląskich podpisali członkowie zarządu - dyrektor naczelny Tadeusz Freisler i dyrektor inwestycji i infrastruktury Bolesław Knapik, a ze strony MZUiM - dyrektor Piotr Wojtala i prezydent Andrzej Kotala. Wykonawcę reprezentował dyrektor generalny Balzola Polska SA Aleksander Wilczewski.

Wartość inwestycji wynosi blisko 16,5 mln zł netto, z czego część tramwajowa pochłonie ponad 11,7 mln zł netto. Zadanie jest elementem Projektu pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.- W ramach prac przebudowane zostanie torowisko tramwajowe oraz sieć trakcyjna i układy zasilania. Wybudowane zostaną przystanki przesiadkowe i zamontowane wiaty. Przebudowane zostaną chodniki, sieć wodociągowa, gazowa, kanalizacyjna, teletechniczna i elektroenergetyczna. Całkowicie przebudowana będzie także sygnalizacja świetlna - wylicza kierownik budowy Piotr Wójcicki. Pierwsze prace rozbiórkowe powinny się rozpocząć na przełomie października i listopada, a całość robót ma zostać ukończona w połowie 2015 roku.

Od początku konieczna będzie zmiana organizacji ruchu. - W pierwszym etapie utrzymany będzie ruch samochodowy wokół Rynku, ale na zasadzie ruchu jednokierunkowego. Przemieszczając się od Katowic w kierunku Bytomia zmian nie będzie, natomiast w kierunku przeciwnym ruch skierowany zostanie na ul. Faski i dalej wzdłuż budynku Urzędu Miasta, przy którym zmieniony zostanie sposób parkowania z prostopadłego na równoległy - wyjaśniał dyrektor Piotr Wojtala.

Zmiany odczują również pasażerowie - przed gmachem ratusza i w ciągu ul. Katowickiej ruch tramwajów będzie się odbywać po jednym torze.

O tym, jak ważne jest skupienie różnych środków komunikacji w jednym miejscu mówił prezes Tadeusz Freisler. - Trasa pomiędzy Katowicami a Bytomiem jest podstawową osią transportu pasażerskiego. Jestem przekonany, że budowa centrum przesiadkowego w tym miejscu znacznie pomoże pasażerom, ułatwi i przyspieszy im podróż, a co za tym idzie przyciągnie do komunikacji publicznej także tych, którzy dziś wybierają transport indywidualny - stwierdził Tadeusz Freisler.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA