PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o budowlany kontrakt dla katowickiej filmówki

  • Autor: PAP
  • 04 cze 2014 14:17

W tym roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstanie na terenie projektowanej w centrum Katowic, dzielnicy akademickiej - poinformował w środę rzecznik prasowy uczelni Jacek Szymik-Kozaczko. Na ogłoszony w kwietniu przetarg wpłynęło sześć zgłoszeń. "Obecnie czeka nas etap oceny ofert, po którym zostanie ogłoszony wynik przetargu.

REKLAMA

Działka pod budowę nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego została przekazana uczelni w drodze darowizny przez Miasto Katowice w listopadzie 2011 roku. Nieruchomość o powierzchni 2258 m. kw. i wartości 1,217 mln zł znajduje się przy ul. Pawła 3.

Obecna siedziba katowickiej filmówki mieści się - od 1978 roku - w nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich.

Gmach wybudowany zostanie według projektu Grupy 5 Architekci z Warszawy, który w 2011 roku zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby wydziału. Projekt ten nawiązuje do śląskiej architektury, poprzez m.in. propozycję wykorzystania na fasadzie budowli charakterystycznego motywu czerwonej cegły (z niej powstanie również brama wejściowa). Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także wewnętrzny dziedziniec, który ma być wykorzystywany do celów dydaktycznych.

Nowa filmówka, jak powiedziała PAP prof. Krystyna Doktorowicz, zostanie wyposażona m.in. w studio telewizyjno-filmowe. Powstaną w niej również nowoczesne pracownie m.in. do nauki montażu i produkcji oraz sala projekcyjna, w której będą pokazywane filmy i spektakle. "Część obiektu zostanie zaadaptowana na kształcenie z zakresu fotografii cyfrowej oraz eksperymentalnej" - dodała Doktorowicz.

Uczelnia zamierza przeznaczyć na budowę ok. 22,3 mln zł. Jak poinformował w środę rzecznik uniwersytetu Jacek Szymik-Kozaczko na ogłoszony w kwietniu przetarg wpłynęło sześć zgłoszeń. "Obecnie czeka nas etap oceny ofert, po którym zostanie ogłoszony wynik przetargu. Ogłoszenia wyniku i zawarcia umowy z wykonawcą należy się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy" - powiedział PAP Szymik-Kozaczko.

Nowa siedziba wydziału powstanie na terenie projektowanej przez katowickie uczelnie dzielnicy akademickiej o powierzchni 10 ha (śródmieście). Na tym obszarze planuje się też m.in. budowę hali sportowej, Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności oraz dwóch akademików.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nazywany często katowicką filmówką lub katowicką szkołą filmową powstał w 1978 roku. Kształci studentów na trzech kierunkach - reżyseria, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Wśród wykładowców są m.in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Filip Bajon, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA