PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Torunia podpisały umowę z wykonawcą sali widowiskowo-kongresowej

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2013 19:00

Władze Torunia podpisały we wtorek umowę z konsorcjum, które zbuduje salę widowiskowo-kongresową. Budowla powstanie w ciągu 25 miesięcy i ma kosztować 158 mln zł; część pieniędzy ma pochodzić z funduszy unijnych.

REKLAMA

Przetarg na wykonawcę sali władze Torunia rozstrzygnęły w lutym, wybierając jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner), które zaproponowało za wykonanie zadania około 158 mln zł brutto.

"Na plac budowy wejdziemy w przyszłym tygodniu. Najpierw rozpoczniemy prace przygotowawcze, a po 20 kwietnia chcemy ruszyć z robotami ziemnymi, badaniami i przystąpimy do wykonania ścian szczelinowych. Mam nadzieję, że w tym roku wyjdziemy na poziom 0" - zapewnił we wtorek dyrektor Regionu Północ Mostostal Warszawa SA Eugeniusz Moczydłowski.

Inwestycję zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln euro. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

"Za nami wiele lat przygotowań i wiele emocji, a teraz nadszedł moment podpisania umowy. Czeka nas ważny i odpowiedzialny czas budowania sali - inwestycji, z którą wiążemy wielkie nadzieje" - podkreślił we wtorek prezydent Torunia Michał Zaleski podczas podpisywania umowy z wykonawcą inwestycji.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony na obrzeżach Starego Miasta, mają znaleźć się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, i sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA