PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł w II kw. o 46 pkt.

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2011 14:03

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 46 punktów w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 9 punktów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku - poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

REKLAMA

"Tegoroczna zima nie była tak surowa jak można było sądzić na początku roku, a ponadto sprawdziły się optymistyczne prognozy na bieżący kwartał. Obecny wskaźnik koniunktury przewyższa wskaźnik z poprzedniego kwartału aż o 46 punktów" - napisano w komentarzu.

IRG SGH podał także, że w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku wskaźnik koniunktury w ujęciu ogółem zwiększył się o 9 punktów, w sektorze prywatnym o 12 punktów i w publicznym o 1 punkt.

"Obserwowana poprawa koniunktury w budownictwie dotyczy więc przede wszystkim firm prywatnych, zmniejszających dystans wobec przedsiębiorstw publicznych, które w mniejszym stopniu odczuły skutki spowolnienia gospodarczego" - napisano.

W klasyfikacji regionalnej nie ma regionu, w którym wskaźnik koniunktury byłby ujemny. "Najwyższe wskaźniki, znacznie przekraczające średnią ogółem, występują w regionach Polski wschodniej" - napisano.

W stosunku do II kwartału ubiegłego roku zwiększyło się zatrudnienie zarówno w firmach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach publicznych. "Bardzo wyraźnie wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych i poziom produkcji. Znacznie poprawiły się także portfele zamówień. Co więcej, prognozy dotyczące zatrudnienia, produkcji i zamówień w nadchodzącym kwartale są zdecydowanie optymistyczne" - napisano.

IRG SGH podaje, że odsetek firm zmuszonych do ograniczania aktywności produkcyjnej z powodu rosnących cen surowców i materiałów powiększył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 13 punktów procentowych. "Coraz poważniejszym problemem są też zatory płatnicze, z którymi boryka się o 7 punktów procentowych zakładów więcej niż dotychczas" - napisano.

Pod względem inwestycji w budownictwie nie obserwuje się istotnych zmian na korzyść. "Niewielki wzrost nakładów inwestycyjnych występuje tylko w przedsiębiorstwach sektora publicznego. Prognozy dotyczące inwestycji w najbliższym kwartale niewiele się różnią od obecnych ocen - zwiększenie nakładów przewiduje tylko około 20 proc. zakładów" - napisano w komunikacie.

"Podobnie jak w poprzednim kwartale oceny sytuacji panującej w budownictwie są gorsze od ocen ogólnej sytuacji gospodarczej, chociaż w porównaniu z minionym okresem wyraźnie się poprawiły" - dodano.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA