PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagrożenie upadłością w budownictwie wciąż wysokie

  • Autor: PAP
  • 18 mar 2014 11:23

2014 rok będzie trudny dla budownictwa. Wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa, będzie zagrożonych upadłością - wynika z raportu "ISR" PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej.

REKLAMA

"Analizy przygotowane przez zespół ISR, kierowany przez Jerzego Hausnera potwierdzają, że zagrożenie upadłością w budownictwie wciąż jest wysokie. Na liście działów o najwyższym stopniu zagrożenia upadłością, w prognozach dla pierwszego półrocza 2014 roku, znajdują się wszystkie działy budownictwa, choć z różnym natężeniem" - napisano we wtorkowym komunikacie PARP.

Autorzy raportu ISR zaznaczają jednak, że "nowe obserwacje z III kwartału 2013 roku zmniejszyły skalę spadku aktywności i czynią bieżący scenariusz nieco bardziej optymistycznym w porównaniu z poprzednią edycją raportu".

Z komunikatu PARP wynika, że dla oceny stopnia zagrożenia upadłością przyjęto trzy jego stopnie: od 0 do 160 - poziom niski (akceptowalny), powyżej 160 do 200 - poziom ostrzegawczy oraz powyżej 200 - poziom wysoki.

"We wszystkich działach budownictwa stopień zagrożenia upadłością kształtują się znacznie powyżej 200" - napisano.

"Wskaźniki stosowane w Raporcie ISR są przeliczone na 10 tysięcy przedsiębiorstw, więc np. wynik 200 oznacza, że sądowe postępowanie upadłościowe może dotyczyć 2 proc. firm" - tłumaczy cytowany w komunikacie Michał Bonin z PARP, koordynator projektu ISR.

Cytowany w komunikacie Mateusz Pipień, odpowiadający za prognozy makroekonomiczne raportu ISR wskazuje, że stagnacja w budownictwie jest spowodowana "zaszłościami w postaci silnego rozwoju sprzed kilku lat".

"To wskazuje raczej na powolny charakter wychodzenia branży budowlano-mieszkaniowej z recesji" - powiedział. Pipień dodaje, że jeśli siłę ekspansji tej branży mierzyć silnym wzrostem aktywności w latach 2007-2009, to na ożywienie o podobnej skali trzeba jeszcze długo poczekać.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA