PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele uderzy nie tylko w pracowników sklepów. Nawet 10 tysięcy osób może stracić pracę w ochronie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 21 lut 2018 09:08

Zakaz handlu w niedziele uderzy nie tylko w pracowników sklepów. Nawet 10 tysięcy osób może stracić pracę w ochronie fot. Pixabay

Aż 10 tysięcy zatrudnionych w ochronie osób stracić może pracę w 2018 roku w wyniku wprowadzenia zakazu handlu – wynika z prognozy Polskiego Holdingu Ochrony. Według autorów opinii może być to blisko nawet 4 procent wszystkich pracowników sektora ochrony – jednej z najbardziej licznych gałęzi branży usługowej w Polsce.

REKLAMA

Przyjęty właśnie zakaz handlu w niedziele, który zacznie obowiązywać od marca tego roku, spowoduje znaczące zmiany na rynku pracy – także w sektorze ochrony osób i mienia – mówi Sławomir Wagner - jeden z autorów prognozy Polskiego Holdingu Ochrony dotyczącej skutków wprowadzenia nowych unormowań co do funkcjonowania handlu w siódmy dzień tygodnia.

- Wiele firm sektora ochrony zajmuje się ochroną obiektów handlowych, i to różnej wielkości: od dużych galerii aż po małe sklepiki korzystające albo ze stałego nadzoru fizycznego albo z usługi monitoringu – mówi Sławomir Wagner z Rady Nadzorczej Polskiego Holdingu Ochrony, ekspert rynku usług związanych z bezpieczeństwem. 

Faktyczne zmniejszenie tygodnia pracy o jeden dzień, a więc o ponad 10 procent, jeśli chodzi o liczbę roboczo godzin w tygodniu, wpłynie na cały system pracy w ochronie, de facto redukując konieczność zapewnienia dotychczasowej ilości pracowników na zmianach, co dotyczy zwłaszcza dużych obiektów, gdzie każdorazowo dziś jeszcze obecnych jest od kilku do kilkunastu posterunków.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, zamiast pełnej obsady na zmianie przez 30 dni, potrzebna będzie pełna obsada przez 28 dni, a w pozostałe dwa dni - jedna lub co najwyżej 2 osoby. Spowoduje to zmniejszenie o 4,7 procent ilości roboczogodzin w miesiącu. Przy ostrożnych kalkulacjach, dojść może więc do likwidacji od 7000 do nawet 10000 miejsc pracy przy ochronie placówek handlowych.

- Spowoduje to konieczność reorganizacji składów, gdyż żaden z kontrahentów nie będzie widział konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w związku z niefunkcjonowaniem placówek  – wskazuje Sławomir Wagner. Dodaje, że należy przy tym uwzględnić też, że w niedziele, ze względu na zwiększony ruch zwłaszcza w galeriach, ochrona musiała dotąd często nawet wzmacniać posterunki, kierując tam dodatkowe osoby, co w ostatnich latach stało się już normą.

Kolejna grupa straci pracę

Według wyliczeń PHO dotyczących tylko 2018 roku, kiedy zakaz handlu obowiązywać zacznie od 1 marca w 2 niedziele w miesiącu, zapotrzebowanie na ochronę zmniejszy się o ponad 4 procent. W perspektywie tylko tego roku doprowadzić to może do zwolnienia nawet 10 tysięcy pracowników. Wśród nich przynajmniej 1/3 to pracownicy kwalifikowani, a kolejna 1/3 to osoby przygotowane specjalnie do zapewniania bezpieczeństwa w placówkach handlowych. Zdaniem Sławomira Wagnera osoby, które w wyniku wprowadzenia tego zakazu narażone zostaną na pozbawienie zajęcia przy zapewnianiu bezpieczeństwa obiektom handlowym, mogą jednak zachować spokój.

  • 1
  • 2
  • Prawda 2018-02-21 12:23:14
    Zawsze mówiłem, że zakaz handlu w niedzielę to głupota, Każdy kto chce niech pracuje w sobie jak chce, a nie będę mu narzucać.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA