PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarządco, zadbaj o swój budynek!

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2015 12:07

Zarządco, zadbaj o swój budynek! Fot. Fotolia

Naturalny proces starzenia się budynków można powstrzymać. Nie wymaga to dużych kosztów. Jak twierdzą analitycy, wystarczy odpowiednio wcześniej reagować i aktywnie zarządzać nieruchomością.

REKLAMA

Kluczem do sukcesu jeśli chodzi o zachowanie budynku w jak najlepszym stanie jest jego aktywna kontrola. To aktualne przeglądy decydują m.in. o tym, czy zarządca będzie musiał mierzyć się z podwyższonym ryzykiem dużej awarii.

- Same przeglądy jako takie nie generują kosztów, natomiast wyniki z przeglądów mogą powodować koszty wykonania dodatkowych ekspertyz lub badań w celu usunięcia nieprawidłowości oraz koszty napraw stanu istniejącego lub remontów - tłumaczy ekspert firmy DEKRA, Dariusz Czekaj.

Przeglądy są wymagane przez prawo. Jednakże zarządca może zwiększyć ich częstotliwość. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków o dużej powierzchni zabudowy.

- Sposobem ograniczania kosztów napraw jest tzw. prawidłowa eksploatacja budynku z normalną konserwacją jego elementów. Częstym sposobem ograniczenia kosztów, przynajmniej w krótkim okresie, jest brak okresowej konserwacji. Powoduje to po jakimś okresie konieczność wykonania remontu generalnego elementu budynku lub instalacji - dodaje Czekaj.

- Prawidłowa eksploatacja obiektów wymaga okresowo poniesienia kosztów konserwacji, ale wydłuża żywotność elementów budynku i instalacji odsuwając w czasie konieczność wykonania remontów - zaznacza ekspert. 

Na czym dokładnie polega ocena stanu technicznego budynku? - Sprawdzeniu elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych oraz przewodów kominowych - wylicza Dariusz Czekaj.

To nie wszystko. - Co najmniej raz na 5 lat, powinno się wykonać sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów - dodaje.

Z przeprowadzonej inspekcji oraz wykonanych pomiarów wynikają zalecenia co dalszego bezpiecznego użytkowania całego budynku. Czasem konieczne jest przy tym wykonanie dodatkowych pogłębionych analiz w postaci ekspertyz, wykonania obliczeń sprawdzających lub odkrywek w celu zastosowania odpowiednich środków naprawczych.

- Ze względu na coraz większą wagę przywiązywaną do rozwiązań architektoniczno-budowlanych oraz instalacyjnych w zakresie odpowiedniej charakterystyki budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii stan techniczny jest porównywany z bieżącymi wymaganiami stawianymi w przepisach prawnych dotyczących projektowania i eksploatacji budynków - podsumowuje ekspert DEKRA.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA