PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarządco, zadbaj o swój budynek!

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2015 12:07

Zarządco, zadbaj o swój budynek! Fot. Fotolia

Naturalny proces starzenia się budynków można powstrzymać. Nie wymaga to dużych kosztów. Jak twierdzą analitycy, wystarczy odpowiednio wcześniej reagować i aktywnie zarządzać nieruchomością.

REKLAMA

Kluczem do sukcesu jeśli chodzi o zachowanie budynku w jak najlepszym stanie jest jego aktywna kontrola. To aktualne przeglądy decydują m.in. o tym, czy zarządca będzie musiał mierzyć się z podwyższonym ryzykiem dużej awarii.

- Same przeglądy jako takie nie generują kosztów, natomiast wyniki z przeglądów mogą powodować koszty wykonania dodatkowych ekspertyz lub badań w celu usunięcia nieprawidłowości oraz koszty napraw stanu istniejącego lub remontów - tłumaczy ekspert firmy DEKRA, Dariusz Czekaj.

Przeglądy są wymagane przez prawo. Jednakże zarządca może zwiększyć ich częstotliwość. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków o dużej powierzchni zabudowy.

- Sposobem ograniczania kosztów napraw jest tzw. prawidłowa eksploatacja budynku z normalną konserwacją jego elementów. Częstym sposobem ograniczenia kosztów, przynajmniej w krótkim okresie, jest brak okresowej konserwacji. Powoduje to po jakimś okresie konieczność wykonania remontu generalnego elementu budynku lub instalacji - dodaje Czekaj.

- Prawidłowa eksploatacja obiektów wymaga okresowo poniesienia kosztów konserwacji, ale wydłuża żywotność elementów budynku i instalacji odsuwając w czasie konieczność wykonania remontów - zaznacza ekspert. 

Na czym dokładnie polega ocena stanu technicznego budynku? - Sprawdzeniu elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych oraz przewodów kominowych - wylicza Dariusz Czekaj.

To nie wszystko. - Co najmniej raz na 5 lat, powinno się wykonać sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów - dodaje.

Z przeprowadzonej inspekcji oraz wykonanych pomiarów wynikają zalecenia co dalszego bezpiecznego użytkowania całego budynku. Czasem konieczne jest przy tym wykonanie dodatkowych pogłębionych analiz w postaci ekspertyz, wykonania obliczeń sprawdzających lub odkrywek w celu zastosowania odpowiednich środków naprawczych.

- Ze względu na coraz większą wagę przywiązywaną do rozwiązań architektoniczno-budowlanych oraz instalacyjnych w zakresie odpowiedniej charakterystyki budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii stan techniczny jest porównywany z bieżącymi wymaganiami stawianymi w przepisach prawnych dotyczących projektowania i eksploatacji budynków - podsumowuje ekspert DEKRA.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA