PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zima zaskoczy zarządców?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 29 lis 2017 15:16

Zima zaskoczy zarządców? Fot. shutterstock

Zima to czas kiedy zarządcy i administratorzy budynków mają więcej pracy przy zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Troska o zdrowie i komfort lokatorów jest obowiązkiem zarządców.

REKLAMA

Zakres obowiązków właścicieli nieruchomości określają ustawy: z dnia 7 lipca 1994 r.  Prawo budowlane oraz z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z art. 61 ust. 2 pierwszej z wymienionych  to właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu „[…] w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury…” takich jak m.in. intensywne opady atmosferyczne, kiedy występuje ryzyko uszkodzenia obiektu lub zagrożenie życia lub ludzi.

Druga z nich natomiast mówi wprost (w art. 5 ust. 1 pkt. 4) o utrzymaniu obiektu w czystości i porządku polegającym na „uprzątnięciu błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości”. Ustawa nakłada obowiązek czyszczenia chodników bezpośrednio przylegającego do posesji na właściciela nieruchomości. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy na chodniku dopuszczany jest płatny postój lub parkowanie „pojazdów samochodowych”.

- Mówiąc o uprzątnięciu składników, nieodłącznie towarzyszących zimie czyli śniegu, błota i lodu nie mamy na myśli jedynie odśnieżania chodników i posypania ich żwirem lub, choć ostatnio coraz rzadziej, solą. Obowiązki porządkowe dotyczą również takich elementów obiektu jak jego dach czy elewacja. Zimą szczególnie narażone są one na uszkodzenia. Zalegający na dachu lub przylepiony do elewacji śnieg i zwisające z niego lodowe sople mogą ponadto stworzyć zagrożenie dla mieszkańców i osób znajdujących się w bezpośrednim pobliżu budynku – tłumaczy Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus.

Najczęściej w przypadku wielorodzinnych obiektów mieszkalnych, w których rolę właściciela pełni wspólnota, zadanie usunięcia śniegu, lodu i błota pośniegowego przeniesione zostają na zarządcę sprawującego opiekę nad obiektem. Jest to jedna z zalet kompleksowej obsługi płynącej ze współpracy z profesjonalną firmy zarządczą. W dobie powszechnego braku czasu to dodatkowy komfort dla wspólnoty, która niejednokrotnie pozbywa się jednocześnie odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane nienależytym uprzątnięciem terenu wokół budynku.

  • 1
  • 2
  • Warehouse PM 2017-11-30 09:42:13
    I właśnie nadchodzi sezon zimowy kiedy dachy płaskie potrzebują szczególnej uwagi. Słyszałem że SENSE Monitoring stworzyło innowacyjny system monitorowanja ugieć dachów - warto sprawdzić?

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA